Paranoya Sorunları

Paranoya, karmaşık ruh halinin psikoza dönüşmüş hali olarak tanımlanabilir. Kişi kendini devamlı takip ediliyor sanabilir. Herkesin kendisi hakkında konuştuğunu düşünebilir. Birisinin kendisini takip ettiğini ya da öldürmek istediğini düşünebilir. Paranoya sorunu olan kişi, başkaları tarafından devamlı haksızlığa uğradığını düşünür. Kendisine eziyet edildiğini hisseder.

Çoğunlukla kalıtsal ve çevresel faktörlerden oluşan paranoyalar vardır. Ancak her kendisinde böyle duyguları hisseden kişilerin paranoya sorunu olduğunu düşünülemez. Paranoya, bir akıl hastalığı göstergesidir. Genelde ileri yaşlarda ve alt tabaka kişilerde görülebilir. Paranoya sorunu tek başına herhangi bir sorun teşkil etmez. Ancak paranoid şizofren hastalığının ilk belirtileri paranoya ile başlar.

Paranoya belirtileri nelerdir?

 • Paranoya belirtilerinde kişi olmayan seslerden şikayetçi olur.
 • Günlük hayatında karşılaştığı olaylarda kişilerin yaptıkları hareketlerden özel anlamlar çıkarmaya başlar.
 • Çevresindeki insanların kendisi hakkında konuştuklarını, kendisine komplolar kurmak istediklerini düşünür ve endişeli bir hal alır.
 • Devamlı komplo teorileri üreten bir kişilik sergiler.
 • Paranoya sorunu olan kişi sinirli, kafası karışık ve korkak olur.
 • Devamlı izlendiğini ve öldürülebileceğini bile düşünür.
 • Paranoyak kişiler kendilerine yapılan yanlışları asla unutmaz ve affetme eğilimleri yoktur.
 • Her koşulda kavgaya ve depresif ruh haline bürünme tepkisi verirler.
 • Güvensiz ve şüpheci tutumları kendilerini çevreden soyutlama zorunluluğu getirir.
 • Paranoya sorunu olan kişiler oldukça alıngan, güvensiz ve kendini güçsüz bulur.
 • İnsanlar tarafından eziyete uğrayacağına, kendisine haksızlık yapılacağına inanır.

Paranoya sorunu, çoğunlukla geç fark edilen bir hastalıktır. Ancak eğer tedavi edilmezse ciddi boyutlarda tehlikeli olabilir. Çoğunlukla kişilerde kavgacı ruh hali, huzursuzluk çıkarma eğilimi vardır. Diğer davranışlarında, duygu ve inançlarında herhangi bir değişiklik bulunmaz. Bu yüzden kimse paranoya sorununu kolay kolay anlayamaz. Paranoya bir akıl hastalığıdır. İlaç tedavisi ile kontrol altına alınabilir.

Paranoya tedavi edilebilir bir hastalık mıdır?

Paranoya sorunu olan kişilerde tedavi uygulamak mümkündür. Gösterdiği belirtiler ve şiddetine bağlı olarak ilaç ve terapi uygulanabilir. Psikolojik şifa terapileri ile paranoya sorununu ilaç kullanmadan tedavi etmek mümkündür. Bunun için metafizik uzmanı, medyum astrolog Zeynel Eroğlu’ndan alabileceğiniz şifa terapileri sayesinde paranoya sorunun altında yatan nedenleri çözebilir, daha sağlıklı ve huzurlu bir yaşama kavuşabilirsiniz.

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

5 + nineteen =