Öğrenci Sorunları

Hayatın en önemli dönemlerinden biri öğrencilik zamanıdır. Hem acı hem de tatlı anılarla dolu öğrencilik yıllarında hemen herkes belli başlı öğrenci sorunları çekmiştir. İster ilkokul, ortaokul ya da lise, üniversite öğrencisi olsun hemen her dönemde öğrenci olmak oldukça zor ve aynı zamanda en güzel anıların biriktirildiği dönemdir.

Arkadaşlık bakımından öğrencilik ne kadar güzel ve kolaysa derslere çalışmak, okula gitmek, sınavlara çalışmak, özellikle öğrencilerin hayatı için, ileride kariyer yapmak için gireceklerin sınavların stresi hemen her öğrencinin sorunları arasında en üst sırayı alır.

Öğrencilerin en çok yaşadığı sorunlar nelerdir?

  • Öğrencilerin özellikle ilkokul çağındaki öğrencilerin en büyük sorunu okul fobisidir.
  • Öğrenci sorunlarının diğer en önemli sorunu ise ne istediğini bilmemek ve kendisini geliştirecek araçları kullanmamak, kullanamamak
  • Her zaman bir motive edecek şey beklemek, tetiklenmeyi beklemek
  • Derslere ve sınavlara yanlış metotlarla çalışmak
  • Arkadaşları arasında dalgaya alınmak, istismar edilmek
  • Konsantrasyonu bir türlü sağlayamamak
  • Özellikle hayatının akışını değiştirecek sınavlarda çok fazla stresli olmak ve kaygılanmak

Aslında bu sorunlar, öğrencilerin yaşadığı sorunların belki de en bilinenleri ancak bunların dışında birçok öğrenci sorunları da bulunmaktadır. Ancak en bilindik en yaygın olan öğrenci sorunları hemen her öğrencinin hatta zamanında anne ve babaların da yaşadığı sorunlardandır.

Öğrenci sorunları sadece bunlarla bitmez. Bir de bu sorunların psikolojik boyutu vardır. Arkadaşları arasında hor görülme, dışlanma ve alay edilme korkusuyla arkadaş çevresi edinememe öğrencilerde ruhsal olarak bazı etkiler bırakır. Bu etkiler zamanla üstüne daha fazlası eklenirse çocukta çok daha farklı sorunlara sebep olur.

Öğrenci sorunlarına nasıl bir çözüm getirilmelidir?

Öğrenci sorunları çeşitlidir. Ancak çözüm sürecinde birçok noktaya dikkat etmek gerekir. Okul fobisi olan bir öğrencinin en önemli tedavi yolu ebeveynlerin bu konuda kararlı olması ve öğretmenlerle işbirliği yapmasıdır. Korumacı tutum yerine destekleyici olmaları gerekir. Eğer okulda arkadaşları tarafından istismar ediliyor ve alaya alınan bir öğrenci sorunu ile başa çıkmak istiyorsanız özellikle istismar uygulayan öğrenciler çocuk psikiyatrisine gönderilmeli, aile çocuğunu ihmal etmemeli ve söylediklerine kulak verilmelidir. Eğer çocuk evde şiddet görüyorsa bunu okulda da uygulayacaktır. Öncelikle böyle bir problemin olup olmadığı açıklığa kavuşturulup buna göre önlem alınmalıdır.

Bu sorunların yanında bir de çocukların ruhsal olarak sorunları bulunabilir. Arkadaşları arasında sevilmediğini düşünmesi, derslerine konsantre olamaması, okulu sevmemesi ya da sınav kaygısı yaşayan bir öğrenci için psikolojik şifa terapilerinden yararlanabilirsiniz. Öğrencinin neden okulu sevmediği ya da neden sınav kaygısı yaşadığı gibi sorunların altında yatan gerçekler bulunmalı ve buna göre çözüm üretilmelidir. Metafizik uzmanı, medyum astrolog Zeynel Eroğlu ile şifa terapilerinden yararlanarak öğrenci sorunlarına çözüm bulabilir ve buna göre hem kendinizin hem de çocuğunuzun hayatını değiştirebilirsiniz.

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

20 − 12 =