Uyku Bozuklukları

Uyku, tüm canlı varlıklar için çok önemlidir. İster çocuk ister yetişkin olsun uyku düzeni, özellikle gelişmekte olan çocuklar için büyük önem taşır. Uyku, tüm insanların yapması gereken ve gün boyunca yorulan, yıpranan vücudun dinlendirilmesi, sinir sisteminin rahatlaması için yapması gereken bir durumdur. Uykusuz sağlıklı bir beden ve buna bağlı olarak sağlıklı bir yaşam düşünülemez. Uyku, bir bakıma vücudun kendini yenilediği, bakımını yaptığı süredir. Bu süreyi uykusuz olarak geçirmek hem bedeni yorar hem de sinir sistemini altüst eder. Uyku bozuklukları ise vücudun kendini yenileyemediği, bakımını yapamadığı için hem bedensel hem de ruhsal olarak insanın kendini kötü hissetmesine ve çeşitli rahatsızlıklara sebep olur.

Uyku bozuklukları nasıl oluşur?

  • Uyku bozukluklarının sebebi sadece az uyumak değildir. Kişinin normal uyku saatinden daha fazla uyuması da uyku bozukluklarına sebep olur.
  • Uyku bozukluklarının birçok fiziksel ve ruhsal sebepleri olabilir. Kullanılan ilaçlar, zor süreçlerden geçilen hastalık dönemleri, duygusal problemler kişide uyku bozukluklarına sebep olabilir.
  • Özellikle televizyon ya da bilgisayar karşısında uzun süreli zaman geçirmek, iş ve özel yaşantıda yaşanılan sıkıntılı durumlar, aşırı stres uyku bozukluklarına sebep olabilir.
  • Kişinin depresyona girmesi ise uyku bozukluklarının başında gelen nedenlerden biridir.
  • Uyku bozuklukları gün içinde çok fazla tüketilen kafeinli içeceklerden de olabilir.

Sağlıklı bir uyku için neler yapılmalıdır?

Sağlıklı bir uyku uyumak hemen her bireyin hakkıdır. Uyku problemi çeken kişinin ilk yapması gereken şey uykusuzluğun altında yatan problemi bulmaktır. Uyku uyurken kaç saat uyuduğunuzun yanında normal uyku saatini yaşayarak uyandığınızda dinlenerek uyanıyor olmanız en önemli kriterdir. Normal zaman dilimlerinde uyuyor olabilirsiniz. Ancak dinlenerek uyanamıyor ve kendinizi uykusuz, yorgun ve halsiz hissediyorsanız uyku bozuklukları yaşıyor olabilirsiniz.

Gün içinde yaptığınız işler vücudu yorar. Bu yorucu günün ardından vücudun dinlenmeye ve kendini yenilemeye ihtiyacı vardır. İşte düzenli uyku ve sağlıklı uyku uyumak bu yüzden her yaşta çok önemlidir. Daha sağlıklı bir bedene sahip olmak için muhakkak sağlıklı uyku uyumak önemlidir.

Çoğu zaman insanlar kolay uyumak ya da uyku problemine çare bulmak için çeşitli uyku hapları almakta ya da farklı tedavi yolları denemektedir. Bu tedavi yollarından biri de ilaç kullanmadan uygulanan psikolojik şifa terapileridir. Metafizik uzmanı, medyum astrolog Zeynel Eroğlu’ndan alacağınız şifa terapileri sayesinde uykusuzluk problemlerinize, uyku bozukluklarına çözüm bulabilir, daha sağlıklı bir hayata ve daha sağlıklı bir bedene kavuşabilirsiniz.

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

2 × five =