Travma Sorunları

Travma, fiziksel ve ruhsal olarak kişinin zarar görmesi anlamına gelir. Travmayı genelde kazalar, yaralanmalar, çok büyük bir olay karşısında geçirilen fiziksel tehlikeler olarak alırlar. Ancak bir travma sorununun psikolojik yönü vardır. Psikoloji alanında kişi eğer bir travmadan çıkmış ve travmanın gerektirdiği tepkileri göstermiyorsa ya da çözümlemek istese bile bir türlü çözüme kavuşturamadığı durumları bilincinin dışına itiyorsa bir travma sorunu yaşıyor demektir. Travma sonrası stres bozukluğu buna bir örnektir.

Travma sorunları nelerdir?

  • Hem fiziki hem de duygusal tacize uğramak (gasp, cinsel taciz, dayak, sürekli şiddet görme vs.)
  • Deprem, yangın, sel, savaş, trafik kazası gibi doğal afetlerin sonrasında yaşanan travma sorunları
  • Kişinin kendinde yarattığı içgüdüleri ile oluşturduğu gerilim travma sorununa sebep olabilir.

Travma sonrası kişide bazı değişiklikler, olaya karşı farklı tepkiler görülebilir. Duygusal tepkiler içinde şoka girme, üzüntü ve suçluluk duyma, korku, umutsuzluğa düşme, sinirlilik hali, kendini çaresiz ve yalnız hissetme gibi tepkiler görülebilir. Travma sonrası yaşanan fiziksel belirtiler de vardır. Bunlar baş ağrısı, kalbin sıkışması, sürekli yorgunluk hissetme, hastalıklara karşı dirençsiz olma, yemeğe aşırı düşkünlük ya da tamamen iştahın kesilmesi gibi belirtiler ortaya çıkabilir.

Travma sorunu nasıl çözümlenebilir?

Travma sorunu sadece yetişkinlerde görülmez. Çocuklarda da travma ve travma sonrası yaşanan bozukluklar, sorunlar oluşabilir. Bu yüzden özellikle çocuklarda travma sonrası korkuyu ve endişeyi azaltmak için çocuğa destek olunmalı ve yalnız olmadığını hissettirmek en ön sırada gelir. Travma sorunu yaşayan çocuğu dinlemek, desteğinizi hissettirmek, her zaman yanında olduğunu bilmesini sağlamak önem kazanır.

Travma sorununu çözmek için ilk önce hayattan kopmamak ve her şeye rağmen yaşadığınızı unutmamak gerekir. Fiziki durumunuzu korumak için kendinizi ihmal etmemek ve durumunuzu baştan gözden geçirerek buna göre hareket etmeniz gerekir. Travma sonrası yapılan en büyük hata kendini olaylara karşı her zaman daha güçlü göstermektir. Bunun için çaba harcamamak gerekir. Sizi destekleyecek ve yanınızda olacak kişilerle daha fazla görüşün. Kendinize zaman tanımak ve olayları ve olaylara karşı davranışlarınızı gözden geçirmek için kendinizi serbest bırakmanız sizi daha iyi hissettirecektir.

Travma sorununu daha kolay atlatmak ve en az zararla olayı kabullenmek için profesyonel destek almaktan çekinmemelisiniz. Özellikle psikolojik şifa terapileri travma sorunlarını atlatmakta kişilere oldukça destek olmaktadır. Metafizik uzmanı, medyum astrolog Zeynel Eroğlu ile alacağınız şifa terapilerinin faydasını görerek hayatınızı ve travmanın tüm kötü etkilerini üzerinizden atma imkanı bulabilirsiniz.

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

three × 2 =