Sosyal Fobi Sorunları

Kişilerin, sosyal ortamlar içine girdiğinde kendini baskı altına alınmış hissetmesi, bu baskı alınıştan endişe duyması, eleştirilmesi ya da küçük düşürülmesi korkusu yaşamak sosyal fobi sorunu olarak adlandırılır. Kişi bu tür korkular yaşadığı için asosyal bir hayat sürmeyi baştan kabul etmiştir. Sosyal fobi yaşayan birçok kişi çalışma ortamında da bunun etkilerini fazlasıyla yaşamaya başlar. Gerek aile yaşantısı gerekse sosyal hayatı ve iş hayatı sosyal fobi sorunu yüzünden zarar görmeye başlar.

Sosyal fobi sorunu genel ve özel olmak üzere iki şekilde görülebilir. Genel sosyal fobi sorunu hemen her durumda hissedilen korku ve endişe ile ortaya çıkar. Özel sosyal fobi sorunu ise korku ve endişe hissedilen özel durumlar için geçerlidir. Toplu bir yerde yemek içmek gibi, başka insanlarla tanışmaya korkmak gibi durumlar özel sosyal fobi sorunu içine girer.

Sosyal fobi sorunu nasıl anlaşılır?

  • Kişinin göz temasından devamlı olarak kaçınması
  • Sıklıkla terleme ve heyecan
  • Aniden gelen çarpıntı ve titreme sorunu
  • Sıcaklık ya da soğukluktan şikayet etme
  • Baş ağrısı ya da başta ağırlık hissedilmesi
  • Yüzün kızarması
  • Dikkat dağınıklığı ya da dikkat eksikliği
  • Kasların gerginleşmesi gibi belirtiler görülebilir. Bu belirtilerden hepsini gösteren de vardır birkaçını gösteren de bulunabilir.

Sosyal fobisi olan insanlar nasıl davranır?

Sosyal fobi sorunu hemen herkeste olabilir. Bu çocuk yaşta da gelişebilir yetişkinlik zamanında da ortaya çıkabilir. Sosyal fobi sorunu olan kişi en çok topluluk önünde konuşma yaparken fobi sorununu yaşarlar. Bir işle uğraşırken başkaları tarafından seyredilmek, topluluk içinde telefonla konuşurken sanki dinleniyormuş hissine kapılarak toplum içinde kalabalık olmayan yalnız kalabilecekleri yerleri tercih ederler. Yalnızlık sosyal fobisi olan kişiler için bulunmaz nimettir.

Sosyal fobi sorununun ortaya çıkma yaşı oldukça düşüktür. Sosyal fobinin başlama yaşı on yaşın altındadır. Çoğu fobi sorunu yaşayan kişi ise yirmi yaşın altında olmaktadır. Ancak çok küçük yaşlarda başlayan fobi sorunu oldukça ciddi sorunların da habercisidir. Okuldan soğuyabilir, okul başarısı etkilenebilir. Daha büyük yaşlarda ise kişilerin depresyona yakalanması ya da alkol, ilaç bağımlısı olması gibi sorunlar ortaya çıkabilir.

Sosyal fobi sorunu tedavisinde muhakkak bir profesyonel ile çalışmak önemlidir. İleri düzeyde yaşanan bir fobi sorunu kişiyi intihara kadar götürebilir. Metafizik uzmanı, medyum astrolog Zeynel Eroğlu ile psikolojik şifa terapilerinden yararlanarak sosyal fobi sorununuza çözüm getirebilirsiniz. Alacağınız terapiler sayesinde fobilerinizin aslında hiç de korkulacak bir şey olmadığını ve üstesinden gelebileceğinizi de görmüş olursunuz.

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

19 − eighteen =