Psikolojik Sorunlar

Psikoloji, kişinin davranışlarının altında yatan problemleri sorgulayan ve bilimsel açıdan ele alan bir bilimdir. Birçok kişi gerek hayat şartları gerek yetiştiği çevre ve aile kuralları, çevrenin getirdiği baskıcı düzen ve günlük hayatta karşısına çıkan birçok sorun yüzünden psikolojik olarak etkilenebilir. Bu etkilenmenin sonunda birçok psikolojik sorunlar da ortaya çıkabilir.

Çoğu insan, hayat şartlarının gerektirdiği bazı sorunlar yaşayabilir. Bu sorunlar ise kişinin zayıflığı ya da sorunları bertaraf edememe gibi durumlarda bazı ruhsal hastalıklara işaret eder. Peki bu psikolojik sorunlar nelerdir? Ne tür belirtiler gösterir? Tedavisi var mıdır? Her psikolojik sorunda ilaç kullanmak mı gerekir? gibi sorular hemen herkesin aklına gelebilir.

Psikolojik sorunların belirtileri nelerdir?

  • Günlük işlere karşı isteksizlik, kayıtsız davranma
  • Aşırı uyuma isteği ya da tam tersi olarak uykusuz kalma
  • Dikkatini verememe, konsantrasyon bozukluğu
  • Her zaman yorgun ve bitkinlik hali
  • Kendini devamlı huzursuz hissetme, yaptığı işten zevk almama
  • Toplumdan kendini soyutlamak gibi birçok belirtileri bulunur.

Bu belirtilerin bir iki haftalık süreç içinde 4-5 tanesini kendinizde hissediyorsanız depresyona giriyor olabilirsiniz. Psikolojik birçok sorun vardır. Bu sorunların içinde yalnızlık psikolojisi, stres, utanma duygusu, suçluluk duyma, ailevi sorunlar, sosyal fobi, cinsel sorunlar, kişilik bozuklukları, özgüven sorunları, yeme sorunları, kendini başkalarından her zaman üstün görme, çeşitli tik ve takıntılar, okula gitmeme isteği, sınav kaygısı gibi birçok psikolojik sorun bulunur.

Psikolojik sorunların tedavisi nasıl yapılır?

Günümüzde birçok insan psikolojik sorunlar yaşamaya başlamıştır. Gerek yaşam şartları gerekse kişinin sosyal çevresi kişiyi bazı psikolojik sorunların içine sokmaktadır. Hemen her psikolojik sorunun tedavisi ayrıdır. Kimi zaman ilaç tedavisi uygulanabilirken kimi zaman da ilaçsız tedavi edilebilen psikolojik sorunlar da vardır.

Artık birçok insan psikolojik sorunların tedavisinde ilaç kullanmak yerine şifa terapilerinin uygulandığı yöntemleri tercih etmektedir. Özellikle günümüzde oldukça tercih edilen EMDR çalışmaları sayesinde birçok kişi psikolojik sorunlarından kurtulabilmektedir. Ancak psikolojik sorunların tedavisinde ister ilaçlı tedavi olsun ister ilaçsız tedavi olsun ilk önce kişinin psikolojik sorunları olduğunu kabul etmesidir. Metafizik uzmanı, medyum astrolog Zeynel Eroğlu ile alacağınız şifa terapileri ve çalışmalar sayesinde psikolojik sorunlarınızdan kurtulabilir, daha sağlıklı ve kaliteli bir yaşama doğru ilerleyebilirsiniz.

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

3 × five =