Panik Atak Sorunları

Panik atak, endişe ve korkunun insana sıkıntı verdiği ve bu sıkıntılar içinde ani nöbetler şeklinde ortaya çıkan bir rahatsızlık çeşididir. Psikolojik sorunlarla ortaya çıkabildiği gibi bazı fiziki hastalıklarla da kendini gösterebilir. Panik atak sorunu olan bir kişide ani ölüm korkusu, kalp krizi geçirme korkusu, nefes alamama korkusu gibi duygular hissedilir ve kişi nöbet geçirmeye başlar. Yaklaşık on dakika içinde de panik atak nöbeti en şiddetli hale gelir. Nöbetler yaklaşık yarım saat içinde geçebilir ancak nöbetlerin ardından kişi sanki kendini savaştan çıkmış gibi yorgun hisseder. Tahammülsüz, hiçbir şey yapmak istemeyen, yalnız kalmamak ve kendini birine sığınmak güvende hissetmek ister.

Çoğu insanda kalabalık karşısında kendini ifade edememe, kalabalık korkusu gibi durumlar yaşanabilir. Kendini bu konuda sürekli baskı altında hisseden insanlar içine kapanır ve asosyal bir hayat sürmeye başlar. Genelde yirmili yaşlarda görülse bile her yaşta ortaya çıkabilecek bir rahatsızlıktır. Sıklıkla kadınlarda görülür.

Panik atak belirtileri nelerdir?

  • Ateş basması ve üşümeyle birlikte terlemeye başlama
  • Aşırı kalp çarpıntısı hissetme
  • Nefes almakta zorluk çekme
  • Bayılacakmış hissine kapılmak
  • Ölmekten korkmak
  • Vücudun uyuşması, karıncalanması
  • Mide ağrısı, bulantı ya da kusma
  • Göğüste algı, göğsün sıkışmaya başladığını hissetme
  • Algılamada güçlük yaşama

İnsan neden panik atak olur?

Panik atak sorunu çoğunlukla bazı hastalıklara bağlı olarak ortaya çıkmakla beraber çoğu zaman kendiliğinden, nedeni olmadan da ortaya çıkabilir. Özellikle çok stresli bir hayata sahip kişilerde panik atak görülebilir. Çeşitli hastalıklara bağlı olarak panik atak oluşabilir. Bu hastalıklar arasında epilepsi, aşırı kafeinli içecekler, kansızlık, sinirsel bozukluklar ve depresyon, kalabalık yerler, insanların üzerine üzerine geldiğini hissetmek, kullanılan bazı ilaçların yan etkisi de panik atak sorununu ortaya çıkarabilmektedir.

Panik atak sorunu nasıl tedavi edilebilir?

Panik atak sorunu için kişinin ilk yapması gereken şey korkuya kapılacak, telaşa kapılacak hiçbir şeyin olmadığını kabul etmesi gerekir. Kafeinli içecekler, sigara, alkol gibi maddelerden uzak kalması ve heyecanlı ortamlarda bulunmaması panik atak geçiştirilmesinde önemli adımlardır. İlaçlı tedavi yanında psikolojik şifa terapileri sayesinde de panik atak sorununu çözümleyebilirsiniz. Metafizik uzmanı, medyum astrolog Zeynel Eroğlu yönetiminde alacağınız şifa terapileri ile içinizi kemiren, sizi paniğe yöneltecek düşüncelerden, olaylardan nasıl kaçmanız gerektiğini, kendinizi nasıl korumanız gerektiğini keşfetme imkanı bulabilirsiniz.

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

9 + 4 =