Obsesif Kompülsif Bozukluk

Psikolojik hastalıklar içinde obsesif-kompülsif bozukluk kişinin mantıksız düşüncelerle ve çeşitli takıntılar bir nevi korkuların pençesinde devamlılığı olan davranışlara sürüklenmesiyle ortaya çıkan psikolojik bir rahatsızlıktır. Obsesif kompülsif bozukluğu olan kişi çoğunlukla takıntılarının mantıksızlığının farkına varmaz. Çoğu obsesif kompülsif bozukluktan yana olan kişi farkına vardığı takıntılarını önemsememeye, onlardan kurtulmaya çalışabilir.

Hemen her insanda az ya da çok ölçüde takıntılar olabilir. Ancak bu takıntılar süreklilik kazanır ve kişiyi rahatsız edecek bir hal alırsa o zaman psikolojik bir bozukluğun, rahatsızlığın olmasından şüphelenilebilir. Sahip olduğunuz takıntılar sizi rahatsız edecek düzeye geliyorsa bunun önüne geçilmesi için tedavi alınması gerekir. Çoğu kişi bunları önemsemez ve farklı düşüncelere yoğunlaşmaya çalışır. Ancak bu farklı düşünceler de kişiyi rahatsız etmeye ve takıntı olmaya başlarsa işin içinden çıkılmaz hale gelir.

Obsesif kompülsif bozukluğuna neden olan koşullar nelerdir?

  • Kişinin beyin fonksiyonlarında oluşabilecek değişiklikler sonucu olabilir.
  • Bireyin genetik bileşenlerinde bir problem olabilir.
  • Aile geçmişinde bu tür rahatsızlığı olan kişilerde diğer bireylerin yakalanma riski yükselir.
  • Travmatik olaylar ya da şiddetli stresli durumlarda takıntıların rahatsızlığı çok daha ileri düzeyde olabilir.

Günümüzde birçok insanın hayatında stres vazgeçilmez bir unsur olmuştur. Çocuklarda bile artık stres, takıntı gibi durumlar görülmeye başlanmıştır. Takıntılı ve kaygılı insanlarda bu süreçlere maruz kalma çok daha tehlikeli ve riskli durumlar ortaya çıkarmaktadır.

Takıntılı kişiler, takıntıya sebep olan şeyi devamlı düşünür ve hayatlarının bir parçası haline getirirler. Sürekli olmaya başlayan bu durum kişinin hayatını zehir etmekle beraber sosyal yaşantıdan ve profesyonel hayattan uzaklaştırmaya yetmektedir.

Takıntı belirtileri nelerdir?

  • Sürekli kirlenme ve kir korkusu
  • Simetri takıntısı
  • Suyu kapatıp kapatmadığı, ocağı kapatıp kapatmadığı gibi çok bilindik şeyleri sürekliliğini koruyor ve kendini tekrarlıyorsa takıntı belirtileri görülmeye başlanmış demektir.
  • Eşyaların düzensiz ve simetrik şekilde düzenlenmemesi strese yol açar.
  • Zihninde sürekli hoşnutsuzluk yaratacak cinsel içerikli imgeler canlandırmak
  • Devamlı objeleri ya da herhangi bir şeyi sayma ihtiyacı

Tedavi süreci nedir?

Obsesif-kompülsif bozukluğun tedavisi ilaç ve psikoterapi şeklinde tedavi edilebilir. Çoğu zaman tek tek yapılabildiği gibi ikisi birleştirilerek de tedavi süreci yürütülebilir. Alternatif tedavi olarak psikolojik şifa terapilerini tercih edebilirsiniz. Metafizik uzmanı, medyum astrolog Zeynel Eroğlu ile alacağınız şifa terapileri sayesinde çok daha sağlıklı ve rahat bir hayat sürme imkanına sahip olabilirsiniz.

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

fourteen − 2 =