Majör Depresif Bozukluk

Klinikleşmiş, ağır geçirilen depresyon şekli majör depresif bozukluktur. Diğer psikolojik bozukluklara göre oldukça ağır geçen, günlük yaşamı yoğun şekilde etkileyen ve kişiyi çok rahatsız eden, melankoli halini almış halidir.

Depresyon halinden oldukça farklı olan majör depresif bozukluk, normal üzüntü halini çok aşmış, yoğun şekilde üzüntü halidir. Sürekliliği olan ve kişinin günlük hayatını oldukça etkileyen duygusal çöküntüdür.

Majör depresif bozukluk gösteren kişi ruhsal açıdan oldukça kötü durumdadır. Aniden gelişen sinir bozuklukları, aşırı derecede kaygı ve korku hissetme, sinirsel olarak midede rahatsızlıklar hissetme, kusma eylemi, aşırı terleme, geçirilen ruhsal belirtilere göre aşırı kilo kaybı görülebilir.

Majör depresyonun belirtileri nelerdir?

  • Çok sık uyku bozukluğu yaşanır. Geceleri sıklıkla uyanılır ve tekrar uykuya dalmak zorlaşır.
  • Az yemek yemeğe başlanır ya da daha fazla yemek yenir. Buna bağlı olarak aşırı kilo kaybı ya da aşırı kilo alımı görülür.
  • Kendini devamlı yorgun ve halsiz hissetme, etrafında olup bitenlere karşı isteksiz olma, duygusal olarak duyguların kaybolmaya başlaması, hiçbir şey hissetmeme
  • Yalnız kalma duygusunun çoğalması, ölme isteğinin yoğun olarak yaşanması, intihar eğilimi göstermeleri
  • Kendini değersiz ve önemsiz hissetme, işe yaramaz hissetmek
  • Umutsuzluk ve aşırı üzüntülü haller
  • Cinselliği karşı duyarsızlık, suçluluk duygusu

Majör depresif bozukluk nasıl tedavi edilir?

Majör depresif bozukluk tedavisi olan bir hastalıktır. Ancak bunun için ilk önce hastanın rahatsızlığı kabul etmesi ve buna bağlı olarak ilaç ya da psikiyatri tedaviyi kabul etmesi en önemli adımdır.

Çoğunlukla kişiler kendilerinde böyle bir hastalığın olduğunu kabul etmezler ve farklı branşlara giderek farklı tedavi şekillerini denerler. Tedavisi olan ancak ihmal edildiği takdirde ya da doğru tedavi şekli uygulanmadığında ölümle sonuçlanabilecek çok dikkat ve özen gerektiren bir hastalıktır.

Majör depresif bozukluk tedavisinde ilaç ve psikoterapi dışında psikolojik şifa terapileri de günümüzde ilaçsız tedavide tercih edilen alternatif tedavi yöntemlerinden biri olarak kabul edilmektedir. Bunun için metafizik uzmanı, medyum astrolog Zeynel Eroğlu ile alacağınız şifa terapileri ile şifalanabilir, hayatınızı daha sağlıklı ve daha rahat geçirme imkanı bulabilirsiniz.

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

twenty − fifteen =