Kaygı Bozuklukları

Hemen her insan hayatının içinde çeşitli kaygılar hisseder. İşi bitirememe kaygısı, sahip olduğu bir şeyi kaybetme kaygısı ya da ölüme karşı duyulan kaygı gibi farklı kaygı hislerine kapılabilir. Ancak bu kaygı türleri çoğu zaman insanda aşırı derecede oluşmaya başlar. Kaygı nöbetleri şeklinde insanı etkileyen kaygı bozuklukları insanların hem günlük hayatlarında sosyal yaşantılarını etkiler hem de profesyonel iş hayatlarını da etkisi altına alabilir.

En çok hangi kaygı bozuklukları şikayetleri vardır?

  • Günümüz şartlarında insanların en çok etkilendikleri sosyal kaygı bozuklukları kişileri sosyal yaşantıdan kopma noktasına getirebilir. Kişi toplum içinde çok uzun süre kalamaz. Toplum içinde küçük düşeceğini ya da utanç duyacağını ve bunun korkusunu yaşadığı kaygı bozukluğundan şikayet edebilir.
  • Yaygın kaygı bozuklukları ise hemen her şeyle ilgili kaygı duyan kişilerde görülür. Yaklaşık altı aylık bir süreçte hemen her gün birçok farklı şeyden insanlar kaygı bozukluğu yaşayabilir. Yaygın kaygı bozukluğu tüm bir ömür sürebilecek kronik bir rahatsızlıktır.
  • Panik kaygı bozukluğu ise aniden ortaya çıkan ve kalp çarpıntısı, titreme, ağrı, nefes alamama gibi kişinin yaygın şekilde tutulduğu nöbet şeklinde oluşur.

Özellikle günümüzde sıklıkla artmaya başlayan kaygı bozukluklarının en büyük sebeplerinden biri ekonomik kriz ve bunun doğrultusunda artan işsizlik, insanların geçim sıkıntısına düşmesi olarak görülebilir. Özellikle gençler geleceklerine kaygı ile bakmakta ve bu da kaygı bozukluklarını tetiklemektedir. Dünya üzerinde yaşanan savaşlar, kıtlık, ekonomik sorunlar, kariyer sorunları, başarısızlık, işsizlik, insanların bireysel olarak yaşadıkları birçok sorun insanda kaygıya sebep olmaktadır. Aşırı stres altında kalan insanlar kaygı bozukluklarının pençesine düşebilmektedir.

Kaygı bozuklukları nelerdir?

  • Panik bozukluğu
  • Sosyal fobi
  • Yaygın anksiyete (kaygı) bozukluğu
  • Travma sonrası stres bozukluğu
  • Obsesif-kompulsif bozukluk gibi hastalıklar bulunmaktadır.

Kaygı bozuklukları türüne ve şiddetine göre çeşitli yöntemlerde tedavi edilebilir. Çok ileri durumlarda ilaç tedavisi ve psikoterapi hatta hastanede yatma şeklinde tedavi uygulanabilir. Ancak bu tedavilerin yanında psikolojik şifa terapileri de çok ileri düzeyde olmayan kaygı bozukluklarında tercih edilebilmektedir. Metafizik uzmanı, medyum astrolog Zeynel Eroğlu’ndan alacağınız şifa terapileri sayesinde kaygı bozukluğu sorununa çözüm getirebilir, daha huzurlu ve sağlıklı bir hayat sürebilirsiniz.

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

1 × five =