Ergenlik Sorunları

Ergenlik çağı, her bireyin geçirdiği ve oldukça zorlu dönemeçlerin bulunduğu en önemli çağdır. Kızlarda 11-12 yaşlarında erkeklerde ise 13-14 yaşlarında başlayan ergenlik çağı 20-21 yaşlarına kadar en zorlu engelleri aşarak geçer. Çocukluktan çıkarak ergen olmaya başlayan kişi artık hem hızlı hem de göze batan bir çağa doğru adım atmaya başlar. Bu dönem hem ebeveynler hem de ergenlik çağına girmiş kız ya da erkek için çok önemli bir dönemdir.

Hem bedensel hem de zihinsel olarak büyümeye başlayan çocuk artık hem kendisinin hem de çevresinin farkına varmaya ve bazı şeyleri daha iyi anlamaya ve çözmeye başlayacaktır. Çocukluk ile yetişkinlik arasındaki bu dönem rahat ve en az zararla atlatmak çok önemlidir.

Ergenlik döneminde birey neler yaşar?

  • Ergenlik çağı kız ve erkek için tam bir gelişme dönemidir. Fiziksel, zihinsel ve en göze çarpan yön olarak cinsel yönden gelişimlerin en hızlı olduğu dönemdir.
  • Ergenlik zamanında hem düşünce hem de duygular bakımından kişiler oldukça değişiklik geçirmeye başlar.
  • Aileye karşı, çevresine karşı, arkadaşlık ilişkilerine karşı bir bocalama, isyankarlık, her zaman benci davranışlar ön plana çıkmaya başlar.
  • Dış görünüm ve duygusal gelişim geçirildiği için ergenlik sorunları da baş göstermeye başlar.
  • Çevrelerinde gördükleri, içlerine girmek istedikleri çevreleri tanımaya ve onlara benzemeye çalışırlar. Özellikle ikili ilişkilerde daha çabuk büyümek ve bazı duyguları da yaşamak ergenlik çağının en büyük sorunlarından biridir.

Ergenlik döneminde ne tür sorunlar ortaya çıkar?

Ergenlik döneminde kız ve erkek büyümeye, çevrelerinde olup bitenlerin farkına varmaya başlar. Hem fiziksel hem de duygusal olarak birçok değişim geçirirler. Yeni arkadaş çevreleri, ortamın verdiği pozitif enerji ya da negatif enerjileri tanımak, kız ya da erkeğin birbirine kendini beğendirmeye çalışmaları, aile içi problemler, anne ve baba ile çatışmalar başlar. Ergenlik dönemin çocukluktan çıkan bireylerin artık bağımsızlığını ellerine almak için sabırsızlandıkları bir dönemdir. Bu dönemde anne ve babaların oldukça dikkatli ve özenli olmaları, çocuklarının yanlış bir şey yapmamaları için ellerinden geldiğince uyumlu ve anlayışlı olmaları, çocuklarına özverili yaklaşmaları ve yanlışı doğruyu en doğru şekilde açıklamaya çalışmalıdırlar.

Ergenlik sorunlarına nasıl çareler üretilebilir?

Anne ve babalara, öğretmenlere ergenlik çağında oldukça fazla iş düşmektedir. İyiyi ve güzeli, doğru ve yanlışı en doğru şekilde anlatmaya çalışmalı, sorunlara konuşarak halletme yoluna gidilmeli gerekirse çocukla onun anlayabileceği şekilde ve onun anlayacağı dilde konuşmalar yaparak aradaki sorunlar çözülmeye çalışılmalıdır.

Çoğu zaman ebeveynler ergenlik sorunları ortaya çıktığı zaman hem katı hem de işin içinden çıkılmaz hale getirebilirler. Böyle durumlarda psikolojik şifa terapileri ergenler için oldukça önemli bir çaredir. Metafizik uzmanı, medyum astrolog Zeynel Eroğlu’ndan alacağınız psikolojik şifa terapileri sayesinde çocuğunuzun ergenlik dönemindeki sorunlarına çok daha kolay bir yoldan çözüm bulabilirsiniz.

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

four × 4 =