Dikkat Eksikliği Sorunları

Genelde çocuklarda sıklıkla rastlansa bile yetişkinlerde de olabilen dikkat eksikliği sorunları hiperaktivite bozukluğu ile ortaya çıkan bir rahatsızlıktır. Çocukluk döneminde yaşanan bir dikkat eksikliği sorunu yetişkinlik zamanında da kişiyi rahatsız edebilir. Bunun tam tersi olarak illaki dikkat eksikliği çocukluk döneminde yaşanır diye bir şey yoktur. Çocuklukta yaşanmayan dikkat eksikliği sorunu yetişkinlik döneminde kişiyi etkileyebilir.

Oldukça yaygın bir sorun olan dikkat eksikliği sorunu, tedavi edilmesi gereken bir rahatsızlıktır. Eğer tedavi edilmezse kişinin ileriki yaşamını olumsuz yönde etkileyerek okul hayatını, iş hayatını, ikili ilişkilerini altüst etme noktasına da gelebilir.

Dikkat eksikliği bozukluğu neden oluşur?

  • Konsantre olamama
  • Dürtüsellik (sabırsızlık, zamanından önce cevap verme, yerinde konuşmama vs.)
  • Hiperaktivite

Dikkat eksikliği sorunlarında konsantre olma zorluğu çekilebilir. Özellikle okul çağında bir dikkat eksikliği varsa çocukta derslere yoğunlaşamama, verilen işi dikkatsiz şekilde yapma olarak kendini gösterir. Uzun soluklu işlerde kişinin dikkati dağılmaya başlar. İş hayatında yapılan işler geciktirilmeye, ertelenmeye ya da ağırdan alınmaya başlanabilir.

Hiperaktivite sorunu yaşayan çocuklar kıpır kıpırdır. Yerinde duramaz. Amaçsızca dolaşmaya ve eşyaların üzerinde dolaşmaya başlayabilir. Nedensiz yere insanları kızdırarak huysuzluk çıkarabilir. Sessiz şekilde oyun oynamayı sevmez. Her zaman hareket halindedir. Hiperaktiflik ergenlik ve yetişkinlik döneminde de kişileri etkileyebilir. Nedensiz huzursuzluklar oluşmaya başlar. Sessiz ortamlarda bulunmak hiperaktif genç ve yetişkinler için dayanılmaz bir hal alır. Ancak çocuklar kadar hareketli olmayan ve dikkat eksikliği sorunları yaşayan genç ve yetişkinlerde hiperaktiflik çok sık görülmez.

Dikkat eksikliği bozukluklarında dürtüsellik ise çoğu zaman yetişkinlerde yolda insanlara ve eşyalara çarpa olarak kendisini gösterir. Bunun yanında kişilerin sosyal ortamlarda devamlı sözünü kesme, sabırsız davranma gibi davranışlarla beraber kendini göstermektedir.

Dikkat eksikliği sorunları nasıl tedavi edilir?

Dikkat eksikliği sorunları çocukları ve yetişkinleri aynı oranda etkisi altına alır. Tek ayrıldığı nokta genel olarak çocuklarda hiperaktivite ile beraber oluşurken yetişkinlerde hiperaktivite çok fazla görülmez. Dikkat eksikliği sorunu bulunan kişilerde depresyona girme, kaygı bozukluğu ya da farklı psikolojik sorunlar görülme riski oldukça yüksektir.

Dikkat eksikliği sorunlarında ilaç tedavisi uygulanabilir. Ancak dikkat eksikliğinin şiddeti, kaç yaşında olunduğu ve hiperaktivitenin olup olmadığına göre tedavi şekli değişir. Sorunun şiddetine göre uzun süreli ya da kısa süreli ilaç kullanımı ile tedavi uygulanabilir. Bunun yanında terapi de yetişkinlere tavsiye edilen tedavi yöntemlerinden biridir. Metafizik uzmanı, medyum astrolog Zeynel Eroğlu ile psikolojik şifa terapilerine katılarak dikkat eksikliği sorunlarınıza çözüm bulabilir, daha rahat ve kaliteli bir yaşam sürme imkanına kavuşabilirsiniz.

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

nineteen + 1 =