Depresyon Sorunları

Hemen her insanın üzüntülü olduğu zamanlar, içine kapandığı, kimseyle konuşmak istemeyeceği zamanlar olabilir. Ancak bu duygusal çöküntü zamanları uzun süreli ve devamlı yaşanmaya başlıyorsa kişide depresyon sorunları oluşmaya başladığını düşünebiliriz. Birçok kişi hayatı boyunca üzücü şeyler yaşayabilir. Bir kayıp yaşayabilir, ayrılıklar yaşayabilir, kavgalar yaşayabilir. Ancak bu durumların arkasından uzun süreli kendini dış dünyaya kapatması, asosyal bir hayat sürmeye başlaması kişide depresyon rahatsızlığının başladığının göstergesidir.

Depresyon, kişinin her şeyini etkiler. Yaşamını, duygu ve düşüncelerini, davranışlarını etkileyen depresyon tedavi edilmediği zaman aylarca yıllarca hatta ömür boyu pençesinden kurtulamayacağınız durumlara kadar gelebilir. Depresyon aniden ya da nedensiz ortaya çıkmasıyla bir ruh sağlığı sorunu haline gelir. Çoğu depresyon herhangi bir nedene bağlı olmadan ortaya çıkarken kimi zaman stresli yaşamın getirdiği sorunlar sayesinde kişiyi etkilemeye başlar.

Genelde kadınlarda çok daha fazla görülen depresyon, birçok toplumda oluşabilen bir durumdur. Menopozda, doğum sonrasında, hamilelik döneminde, evlilik hayatında, boşanma durumlarında, kadın erkek ilişkilerinde yaşanan üzücü olaylarda depresyona girme riski her zaman yüksek düzeyde olabilmektedir.

Depresyon belirtileri nelerdir?

  • Kendini değersiz ve her zaman mutsuz hissetme, her zaman üzüntülü olma
  • Dikkat bozukluğu, konsantre olamama, karar vermede zorluk yaşama
  • Güçsüz ve yorgun hissetme, uyku bozukluğu yaşama
  • Yatıştırıcı ilaç kullanımını artırarak kendi kendini tedavi etme isteği
  • Yalnız kalma ve asosyal bir hayat yaşama isteği
  • Hiçbir şeyden zevk almama, içine kapanma hali

Depresyon sadece yetişkinlerde ya da gençlerde görülmez. Yaşlılar ve çocuklarda da depresyon görülebilir. Yaşlılarda yalnız kalma korkusu, ölüm korkusu kişiyi depresyona sokabilirken çocuklarda okulda yaşadıkları olaylar, ailede yaşanan tatsız olaylar ya da anne babanın boşanma kararı gibi olaylarda çocuk depresyona girebilir.

Depresyon nasıl tedavi edilir?

Depresyon, şiddetine göre ilaç tedavisi ya da psikoterapi gibi yöntemlerle tedavi edilebilir. Ancak ilaç kullanmak istemeyen ve henüz çok ileri düzeyde olmayan depresyonlarda psikolojik şifa terapileri de oldukça etkili tedavi yöntemlerinden biridir. Metafizik uzmanı, medyum astrolog Zeynel Eroğlu’ndan alacağınız psikolojik şifa terapileri sayesinde depresyondan kurtulabilir, zihninizde oluşan negatif düşüncelerden uzaklaşarak daha sağlıklı ve kaliteli bir yaşam sürme imkanına kavuşabilirsiniz.

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

13 − 1 =