Bağımlılıklardan Kurtulmak

Beynimiz müthiş bir makinadır. Bu makine çeşitli kimyasal sıvılar salgılayarak yaşamamızı, hareket etmemizi, hissetmemizi, olaylara karşı motivasyon kazanmaması sağlar. Hemen her insanda az ya da çok oranda bağımlılık vardır. Madde bağımlılığı, ya da başka bağımlılıklar insanın hayatında etkisi olan durumlardır. Alkol kullanımı, madde kullanımı gibi kötü alışkanlıklar çoğu insanın hayatında büyük ölçüde yer tutar ve bazen de bağımlılık haline gelir. İlk başlarda çok zevkli, mutluluk veren bir durum olsa da bağımlılık haline geldiği zaman kişi suçluluk duymaya ve pişman olmaya başlar. Ancak artık bu tür madde kullanımı, alkol kullanımı gibi durumlar gittikçe bağımlılık haline gelir.

Kişilerin yaşadığı hayat, yaşam koşulları insanı strese sokan olaylar birçok sorunu da beraberinde getirir. Eğer kişi günlük hayatında alkol, sigara, madde kullanımına alışıksa zorluklar, tehlikeler karşısında bağımlı hale gelebilmektedir.

Bağımlılık nasıl gelişir?

Bağımlılık insanların beynini etkiler ve kimyasını bozar. Madde bağımlılığı, alkol bağımlılığı, müstehcen olaylara karşı bağımlılık gibi durumlar insanların çoğu zaman günlük ve sosyal hayatını etkileyen durumlardır. Birçok insan alkole, sigaraya bırakabilirim, benim için fark etmez diyerek başlamakta ancak vücut alıştıkça bağımlılık haline gelmektedir. Gittikçe artan bağımlılık hali ise insanda tedavi edilmezse ömür boyu devam edecek bir duruma gelir.

Bağımlılıktan kurtulma yolları nelerdir?

Bağımlılıklardan kurtulma yolları çeşitlidir. Ben bağımlı değilim, bende alışkanlık yapmaz denilen hemen her şey ileride bağımlılık olarak insana geri dönmektedir.

  • Alkol bağımlılığı
  • Madde bağımlılığı
  • Sigara bağımlılığı
  • Sanal bağımlılık
  • Televizyon ve bilgisayar oyunlarına bağımlılık gibi birçok bağımlılık çeşidi bulunmaktadır. Hatta günümüzde şu an pokemon bağımlılığı bile günümüz insanlarında özellikle gençlerde bağımlılık halini almıştır.

Bağımlılıklardan kurtulma yöntemleri arasında psikolojik tedaviler, ilaç tedavisi gibi yöntemler akla gelebilir. Ancak günümüzde artık ilaç kullanmak istemeyen birçok kişi ilaç kullanılmayan şifa terapilerinden yararlanmaktadır. Psikolojik şifa terapileri sayesinde birçok kişi bağımlılığından kurtulmanın yöntemlerini geliştirmekte ve en azından bağımlısı olduğu şeyi hayatına daha az katabilme başarısını göstermektedir. Metafizik uzmanı, medyum astrolog Zeynel Eroğlu, verdiği psikolojik şifa terapileri ile birçok kişinin bağımlılıklardan kurtulma yolunu göstermiş ve bu konuda yaptığı çalışmalarla kişilerin daha sağlıklı ve bilinçli bir hayat sürmelerine vesile olmaktadır.

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

2 × five =