Blog

Nasıl Medyum Olunur?

Eski dönemlerden günümüze kadar insanoğlunun en çok merak edip sürekli araştırdığı konuların başında nasıl medyum olunur kelimesi çok yaygındır. Medyum kelime manası olarak aracı yani ortada olan ve ruhlar ile insanlar arasında köprü kuran, insanlar ve ruhlar arasında tercüman olan kişi anlamına gelmektedir.

Ülkemizde medyum mantığı oldukça farklı olmaktadır, kelimenin manasına uygun şekilde medyum olan kişi sayısı çok az iken geçmiş yıllarda halk dili ile cinci hoca olarak bilinen kişilerin bile medyum olarak anılması gerçekten bu kavramı bitirme aşamasına getirmiştir. Esasen bunun temelinde yatan en büyük etken ise cinci hoca takma ismi yerine medyum hoca tanımlanması biraz daha çağdaş gibi görüntü verdiğinden bir çok eski cinci hocalar medyum lakabını kullanmaktadır. Oysaki gerçek medyum olabilmek için büyük tecrübe gereklidir, ruhlar ve insanlar arasında rehberlik edebilmek elbetteki büyük alimlik gerektirdiği gibi de çok iyi derece Metafizik bilgileri ışığında çok zengin birikimlere sahip olmak gerekmektedir. Medyum olabilmek doğuştan gelen özellik istiyor demek daha uygun olacaktır.

Bir önceki yazımız olan İstanbulda en iyi hoca başlıklı makalemizde büyü, Büyücü Hoca ve Cinci Hoca hakkında bilgiler verilmektedir.