EMDR Kursları

EMDR Kursları

EMDR, göz hareketlerinin duyarsızlaştırılması ve yeniden işleme alınması için yapılan bir yöntemdir. Dünya üzerinde birçok kişi tarafından kabul görmüş en etkili psikoterapi yöntemlerindendir. Psikolojik her türlü sorunu EMDR yöntemi ile giderebilmek mümkündür.

EMDR yöntemi, birçok psikoterapi yaklaşımlarını içinde barındırır. Geçirilen travmanın insan üzerinde oluşturduğu tüm olumsuz duygu, düşünce ve inançları tekrar olumlu yöne çevirme tedavisidir. EMDR yönteminin uygulanması sırasında göz hareketi ve seslerle bedene yapılacak çift taraflı küçük dokunuşlarla uyarım yapılır. Bu uyarım sayesinde kişi geçmişine, geçmişte yaşadığı anılarına, şimdi yaşadığı zamanda o anı tetikleyen görüntülere döner. Bu sürede kişinin daha olumlu düşünmesi sağlanır.

EMDR hangi alanlarda kullanılır?

EMDR tekniği herhangi bir travma sorunu olmak üzere birçok psikolojik sorunda kullanılabilir. Sadece travma sonrasında yaşanılacak sorunların tedavisinde değil birçok farklı psikolojik sorunda EMDR tekniğine başvurulabilir.

Bunun yanında migren ağrısı, kronik ağrılar, madde bağımlılığında, ailevi sorunlarda, evlilik sorunlarında, eğitim alanında sıkıntı yaşayan kişilerde, performans kaygısı yaşayan kişilerde rahatlıkla kullanılabilir.

EMDR nasıl uygulanır?

  • EMDR tekniğinde ilk adım uygun bir tedavi planının çıkarılması için kişinin geçmişi ile ilgili tüm bilgileri almaktır.
  • İkinci adımda EMDR’yi uygulayacak kişi tekniğin süresini açıklayarak EMDR sürecini yaşayacak kişinin onayını alır.
  • Üçüncü adımda EMDR ile çalışılacak anı belirlenir ve bu anı ile ilgili resim üzerinde çalışılmaya başlanır.
  • Duyarsızlaştırma bölümünde tekniği uygulayan kişi çalışılacak anı üzerindeki resimde kişinin neler düşündüğü, nasıl etkilendiği hakkında bilgiler almaya çalışır ve bu bilgilere odaklanılır.
  • Yerleştirme aşaması ise tedaviyi alan kişi, kendisiyle ilgili belirlediği olumlu inançları, düşünceleri çift taraflı uyarımla almaya başlar.
  • Beden tarama aşaması ise terapiyi uygulayan kişinin bedensel rahatsızlıkları taraması bölümüdür.
  • EMDR tedavisinin kapanış kısmı ise tedaviyi uygulayan kişinin tedaviyi alan kişiye resimle ilgili tüm duygu, düşünce ve hislerini bir yere not etmesi ve buna göre çeşitli rahatlama egzersizlerini uygulatması ile sona erer.
  • Sonraki seans değerlendirme aşamasıdır. İlk yapılan seans ve ikinci yapılan seans için değerlendirmeler yapılır. Kişinin yaşadığı değişiklikler, değişen düşünce ve duyguları saptanır.

Metafizik uzmanı, medyum astrolog Zeynel Eroğlu yönetiminde EMDR kursu alarak siz de bu tedavi yöntemini öğrenebilir, kafanıza takılan soruları sorarak bu tedavi yöntemi ile hayatınızı değiştirebilirsiniz.

 

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

14 − ten =