Sınav Kaygısı

Hemen herkes öğrencilik zamanında sınav kaygısı yaşamıştır. Günümüzde öğrenci olmak oldukça zordur. Her seferinde değişen yönetmelikler, hızla değişen sınav yönetmelikleri, ağırlaşan dersler, öğrencilerin bir şekilde sınav kaygısı yaşamasına neden olmaktadır. Sınav kaygısı, öğrencilerin sınav zamanında bildikleri her şeyi unutmaları, bir şey yapamayacaklarından korkmalarından dolayı oluşan bir durumdur. Bu kaygı ise, öğrencilerin sınavdan istediklerini elde edememelerine ve başarısız olmalarına sebep olur.

Sınav kaygısının boyutları nelerdir?

Sınav kaygısı iki şekilde ele alınabilir. Birincisi endişe yani performansa dönük zihinde oluşan süreçtir. İkincisi ise bedensel yani fiziki uyarılmalar sonucu oluşan boyuttur.

  • Sınav kaygısı taşıyan bir öğrenci sınavda başarılı olamayacağını
  • Herkesin kendisinden zeki olduğunu düşünür.
  • Sınavda her şeyi unuttuğunu düşünerek başarısızlığa uğrar.
  • Sınav kaygısı yaşayan öğrenci evdekilerin yüzüne bakamayacağını, kendisini eksik ve yetersiz görmeye başlar.
  • Sınav kaygısının fiziki boyutunda öğrenci kalbinin yerinden çıkacak şekilde attığını hisseder.
  • Midesine kramplar girebilir. Gözünün karardığını düşünür.
  • Ani ve soğuk terlemeler, mide bulantısı, hiçbir şey hatırlamadığı hissine kapılır.
  • Sınav kaygısını fiziki açıdan yaşayan öğrenci paniğe kapılabilir, elinin ayağının dolaştığını fark eder.
  • Sinirli, korkmuş, nefes almada zorluk, yorgunluk, durgunluk gibi rahatsızlıklar oluşmaya başlayabilir.

Herkes sınav kaygısı hisseder mi?

Sınav kaygısı hemen her öğrencide olabilir. Kimi öğrenci sınav kaygısını fazla yaşamazken bazı öğrenciler sınav kaygısını en yüksek seviyede yaşayabilir. Sınav gününden önce ve sonrasında yaşananlar arasında uykusuzluk, sinirlilik hali, kabus görme, baş ağrısı, karın ve göğüs ağrısı, nefes alamama, mide bulantısı, iştah kaybı, karamsar olma durumu gibi durumlar gözlenebilir.

Sınav zamanında ise bu belirtiler en fazla ortaya çıkar. Hem duygusal hem de fiziki olarak birçok değişim yaşayan öğrenciler bu durumdan oldukça etkilenirler. Sınav kaygısını en üst seviyede yaşayan öğrenciler hem sınavda başarısız oldukları gibi fiziki ve duygusal yönden de belirtileri yaşadıkları için çift yönlü risk altında kalırlar.

Sınav kaygısı, yaşam tarzından, çalışma yöntemlerinden, psikolojik faktörlerden, bilgi eksikliğinden kaynaklanabilir. Bu nedenleri ortaya çıkarmak ve bu sorunların üzerine gitmek en doğru tercihtir. Bunun için metafizik uzmanı, medyum astrolog Zeynel Eroğlu ile yapacağınız sınav kaygısı çalışmaları sayesinde sınav öncesi ve sınav sırasında nasıl davranmanız gerektiğini, sınav kaygınızı nasıl yönlendirmeniz gerektiğini, nasıl kontrol altına almanız gerektiğini keşfedebilirsiniz.

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

11 + 6 =