Özgüven ve Cesaret

Çoğu insanın kendine güveni eksiktir. Bazen insan içinde korku hisseder, olaylar karşısında iyimser düşünemez. Bazı zamanlarda ise kompleks içine girer ve özellikle kalabalık karşısında konuşmaktan, yeni insanlarla tanışmaktan kaçınabilirsiniz. Yeni insanlarla tanışmak, konuşmak, iletişim haline geçmek cesaret isteyen bir durumdur. Özgüven ve cesaret eksikliği çoğu insanda var olan bir durumdur.

Birçok insan içinde başaramayacağının korkusunu duyar. Bu yüzden hiçbir şey yapmaz. Özellikle kalabalık karşısında konuşamamak pek çok insanın karşı karşıya kaldığı bir durumdur. Bu durum kişinin özgüven eksikliğinden ve cesaretsizliğinden kaynaklanır. Konuşmayı beceremeyeceğini, kasılıp kalacağını, iyi bir sunum yapamayacağının korkusu insanları kalabalık karşısında konuşmaktan uzaklaştırır.

Özgüven eksikliği nasıl anlaşılır?

  • Kişinin kendini yalnız hissetmesi
  • Rekabet içine girememe
  • Devamlı suçlama eğiliminde bulunma
  • Karşı tarafa karşı devamlı aşırı eleştirel yaklaşmak
  • Kendisine yöneltilen eleştirilere alınganlık göstermek

Kendisine özgüveni tam insanlarda genellikle aile desteği görülür. Güzel bir çocukluk, her türlü fırsatın tanındığı, çocuğun kendini daha iyi ifade edebildiği ortamlarda yetişmiş kişiler kendilerine özgüveni insanlar ve cesaretli insanlar olarak yetişmektedir. Ancak bunun tam tersi çocukluk yaşayan kişiler hem daha cesaretsiz hem de kendine özgüveni olmayan insanlar olarak yetişmektedir. Bu da zamanla yetişkinlik dönemlerinde kalabalık önünde konuşamama, yeni insanlarla tanışamama, farklı insanlarla kolay iletişim kuramama gibi sorunlar baş gösterme başlar.

Cesaret ve özgüven arasında bazı farklar vardır. Özgüven için kişinin belli bir alt yapıya sahip olması gerekirken cesaret alt yapı gerektirmeyen bir durumdur. Özgüveni olmayan insanlar yapıcı olamazlar. Cesaretsiz kişiler risk almaktan korkar. Özgüveni olmayan kişi sorumluku ve risk almaktan çekinir. Cesaret hemen herkeste olabilirken özgüven sahibi olmak biraz da beceri işidir. Ancak aşırı özgüven ve cesaret ise zamanla kişiye yarar yerine zarar vermeye başlar.

Özgüven ve cesaret kazanmak için neler yapılmalıdır?

Özgüven ve cesaret kazanmak için kişinin ilk önce bu sorunlarının olduğunu kabul etmesi ile işe başlaması gerekir. Bunun yanında metafizik uzmanı, medyum astrolog Zeynel Eroğlu’nun özgüven ve cesaret çalışmalarına katılabilir, cesaretinizi toplamayı ve özgüveninizi nasıl kazanacağınız hakkındaki bilgileri alabilirsiniz.

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

eleven + 2 =