Öfke Kontrolü

Öfke, davranış biçimi olmaktan çok hayatın bir parçasıdır. Herkes tarafından hissedilebilecek ve gayet normal karşılanması gereken bir duygudur. Ancak çoğu kişi öfkesine yenik düşer ve birçok pişman olabileceği davranış biçimleri içine girebilir. Bu sadece yetişkinlerde değil çocuklarda da görülebilecek bir duygu çeşididir.

Hemen her insan günlük hayatında bir şekilde yaşadığı olaylara karşı bir tepki gösterir. Bu gösterdiği tepkilerin başında da öfke duygusu gelir. Öfke normal düzeyde yaşandığında kabul edilebilir duygu çeşididir. Ancak iş kontrolden çıkıp, etrafa zarar vermek, kendine zarar vermek gibi eylemlere dönüşürse ortada bir problem var demektir. Çoğu zaman da öfke kişisel ilişkilerde ve yaşamın genelinde düşme yaşanmasına sebep olur. Kişisel ve sosyal problemlerin temelinde öfke her zaman ağır basar. Aile içi şiddet, çocuk istismarı, fiziki ya da sözlü olarak saldırgan davranışlar, şiddet öfke duygusunun oluşumunda önemli rol oynar.

Öfkeye sebep olan etkenler nelerdir?

  • Profesyonel iş hayatında ertelenebilecek bir randevu
  • Trafikte sıkışma durumları
  • Aile içinde oluşan tartışmalar
  • Haksızlığa uğramak
  • Hayal kırıklığı yaşamak
  • Tacize uğramak
  • Yanlış anlaşılmak
  • Başkalarının sizin üzerinizde hakimiyet kurmak istemesi gibi birçok sebep öfkeye neden olabilir.

Öfkeli olma durumları nasıl anlaşılır?

Bir kişi öfkeli olduğu zamanlarda stres ve gerginlik yaşamaya başlar. Nefes alış verişleri sıklaşmaya başlar. Salgılanan adrenalin yükselir. Kalp atışları hızlanmaya, kan basıncı ise artmaya başlar. Bu değişiklikleri hissetmeye başladığınız anda öfkeli olduğunuzu anlayabilirsiniz.

Eğer öfkenizi bastırıyorsanız bazı fiziksel problemler yaşayabilirsiniz. Bu fiziksel problemler içinde baş ağrısı, sinir sisteminde rahatsızlıklar, dolaşım bozukluğu, duygusal rahatsızlıklar, solunum problemleri gibi hastalıkları yaşayabilirsiniz.

Öfke kontrolü nasıl sağlanır?

Öfke kontrolü, öfkenin doğru şekilde ifade edilebilmesidir. Amaç saldırganlıktan ve şiddetten uzaklaşmak, kişinin kendisine ve çevresine zarar vermesini önlemektir. Öfke kontrolünü sağlamak ise kişiden kişiye değişen bir durumdur. Öfke kontrolünü sağlamak için sizi öfkelendiren noktaları değerlendirerek bunu en az düzeye indirmeyi öğrenmeniz gerekir. Bunun için öfke kontrolü nasıl yapıldığı ile ilgili metafizik uzmanı, medyum astrolog Zeynel Eroğlu’ndan destek alabilirsiniz. Yapılacak çalışmalar sonrasında öfkenizi kontrol etmeyi öğrenebilir ve hem kendinize hem de çevrenize zarar vermeden öfkenizi en sağlıklı biçimde kontrol altına almayı öğrenebilirsiniz.

 

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

3 + eighteen =