Beden Dili

İnsanların birbirleriyle olan iletişimi çok önemlidir. Kişilerin birbiri ile iletişime geçerken beden dili de oldukça sık kullanılan bir durumdur. Konuşma işlevi olmaksızın kişinin mimik ve jestlerle, hareketlerle karşısındaki insanla iletişim kurması beden dilini oluşturur. Kişilerin birbiriyle olan iletişiminde sözlü iletişimin yanında beden dilini kullanması en etkili yöntemlerden biridir. Beden dili, kişinin samimiyetini, anlatmak istediğini ya da cümlelere dökemediklerini beden diliyle anlatması, bireyin özgüvenini beden hareketleriyle dışa vurması etkileşim anlamında önemlidir.

Neden beden dili önemlidir?

  • Her zaman ilk izlenim çok önemlidir. İnsanlarla iletişim kurarken beden dilinizle bıraktığınız izlenim çok önemlidir.
  • Beden dili sayesinde daha kolay empati kurabilirsiniz.
  • Beden dili ile daha kolay etkileşim sağlarsınız.
  • Karşılaştığınız kişilerde ilk otuz saniyede bırakacağınız etkileşim beden dili ile çok daha kolay sağlanır.

Beden dili, yüz hareketlerinden, kol ve el hareketlerinden, göz iletişiminden, duruş biçimlerinden, bacak hareketlerinden ve kişiler arasındaki mesafeden oluşmaktadır. Jestler, beden duruşları, konuşurken kişiye temasta bulunmak ve mimikler sözsüz mesajı oluşturan kavramlardır. Ancak beden dilini kullanırken yapmamanız gereken hareketler vardır. Eğer bunları aşırı şekilde yaparsanız beden dili size yarar sağlayacağı yerde zararı olacaktır.

Beden dilini kullanırken neler yapılmamalıdır?

Beden dilini kullanırken göz teması kurmak önemlidir. Ancak göz temasını aşırı kullanmak ters tepecektir. Sürekli aynı yerde durmak ya da hareketlerin fazla rahat olması da karşı tarafta olumsuz etki yaratır. Ellerinizi devamlı ovuşturmak, yüzde dolaştırmak ise güvensizlik belirtisidir. Duvara, masaya yaslanmak, yüzükle ya da saatle oynamak, konuşurken herhangi bir şeyi masaya vurmak da sinirleri bozar, ortamı gerginleştirir. Bu yüzden beden dilini kullanırken dikkatli davranmak ve her jesti, mimiği yerinde ve zamanında kullanmak önemlidir.

Beden dilini kullanmak, elini kolunu sallamak, saçlarını geriye atmak, gözleri devamlı hareket ettirmek ya da herhangi bir şeyle oynamak değildir. Konuşurken hafif bir tebessüm, ufak bir parmak hareketi, bedenin farklı şekilde duruşları beden dilini oluşturur. Bunları nasıl kullanacağı bilmek ise iletişimde oldukça önemlidir.

Beden dilini en iyi şekilde kullanmak, karşınızdakini etkilemek için nasıl davranacağınızı bilmek için metafizik uzmanı, medyum astrolog Zeynel Eroğlu’nun beden dili üzerine yaptığı çalışmalara katılabilir, yılların birikiminden faydalanarak siz de her türlü konuda beden dilinizi nasıl konuşturacağınızı keşfedebilirsiniz.

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ten + 19 =