Blog

Kimlere Büyü Tutmaz?

Büyü, dinimizce yasak aynı zamanda haram ve günahtır. Allah, her şeyi yaratırken iyi ve kötü olarak yaratmıştır. Hayır ve şer her zaman Allah’tan gelir. Allah’ın kullarına tek yaptığı şey iyi ve kötüyü karşımıza çıkararak seçim yapmamızdır. Yaptığımız bu seçimler sayesinde hayatımız iyi ya da kötü olarak geçer.

Allah’ın iradesi dışında hiçbir şey olamaz. Tüm canlılar, insanoğlu, doğaüstü varlıklar, çevrenizde gördüğünüz hatta göremediğiniz her şeyi Allah yaratmıştır. Durum böyle olunca iyilik ve kötülük de insanoğlunun karşısına çıkarılmıştır. İnsanoğlunun yapması gereken tek şey iyi ve kötüyü birbirinden ayırarak bir seçim yapmasıdır. Büyü etkisi de Allah’ın izni olmadan iradesinin dışında hiçbir şekilde büyüden etkilenmiş kişilere etki etmez. Bu yüzden kişilerin yapması gereken büyünün etkisindeyken gerekeni yapması ve büyüler ile bilip bilmeden, kulaktan dolma bilgilerle uğraşmamak gerekir. Bu yüzden büyüler konusunda uzman olan, tecrübe kazanmış kişilerden bu konuda yardım istemek gerekir.

Büyülerden herkes etkilenmez diye bir düşünce yanlıştır. İslami inanca göre yaşayan, namazını kılan, abdestli dolaşan, tüm gerekli korunma dualarını yapan kişiler bile çoğu zaman büyünün etkisine girebilirler. Bu konuda tek bilinmesi gereken şey Allah’ın izni olmadan kişilerin büyüden etkilenmediğidir. Büyülerden korunmak için dualardan yararlanmak ve Allah’a dua ederek sadece ona sığınmak gerekir. Ancak bazı durumlarda dualar ve Allah’a sığınmanın yanında destek yöntemler kullanılması gerekir.

Hiçbir irade Allah’ın iradesinin üstünde değildir. Büyüler, kötülük amaçlı yapılmış olsa bile Allah’ın izin verdiği derecede etki eder. Tüm bunlara rağmen yine de duadan vazgeçmemeli ve namaz kılmalı, Kur’an-ı Kerim’i sıkıntılı zamanlara düştüğünüzde, aklınıza her geldiğinde okuyarak içinizdeki sıkıntılardan kurtulmalısınız. Allah’ı anmak, Allah’ın en güzel isimlerini zikretmek sizi her zaman rahat ve huzurlu kılacaktır.

Büyülere karşı korunmak için tek yapmanız gereken hayır ve şerrin Allah’tan geldiğine inanmak, duaların, ayet ve Esmaların gücüne inanmak ve Kur’an-ı Kerim’de bildirilen kuralların dışına çıkmadan yaşamaktır. Bundan ötesi Allah’a kalmıştır. Sihir beni etkilemez, bana büyü tutmaz diyerek duayı bırakmak, Allah’ı anmamak oldukça yanlıştır. Başlayacağınız her işe Allah’ın güzel isimleriyle başlamanız bile o işinizin hayırlarla biteceğine vesile olacaktır.

Bir önceki yazımız olan Bazı Ayet Ve Esmaları Çok Okumak Zararlı Mı? başlıklı makalemizde ayetler nasıl okunmalı, ayetler nasıl okunur ve esmalar hakkında bilgiler verilmektedir.