Blog

Hacamat Nedir, Neden Yapılır?

Boynuzla ya da cam kupalarla günümüzde ise daha modern aletlerle yapılan hacamat, vücutta meydana gelen hastalıklar sebebiyle oluşan kirliliğin dışarı atılması işlemidir. Hacamat işleminde pıhtılaşan, kirlenmiş ve içinde zararlı maddeler oluşmaya başlamış kirli kan dışarı atılır. Hacamat sayesinde damarlarda artık dolaşmayan ve toksik madde özelliği taşımaya başlamış kirli, pelteleşmiş kan dışarı atılır. Bu kan tamamen kan özelliğini yitirmiştir ve vücuda hiçbir yararı yoktur. Aksine zararı vardır ve dışarı atılması gerekir. Vücuttaki kan fazlalığı da hacamat işlemi sayesinde dışarı atılır.

Hacamat yapılmasının birçok sebebi vardır:

  • Vücuttaki pislenmiş, pelteleşmiş, kirlenmiş kanın dışarı atılması için yapılır.
  • Kan fazlalığının vücuttan atılması için yapılır.
  • Hacamat ile hafıza güçlenir.
  • Hacamat, günümüzde iltihaplı eklem romatizması, bel fıtığı, görme bozuklukları, cilt kırışıklığı, sedef ve daha birçok rahatsızlıkta uygulanmaktadır.

Hacamat, çok eski zamanlardan günümüze kadar gelen tedavi yöntemlerinden biridir. Peygamberimiz (SAV) bile hacamatın önemini belirtmiş ve kendisi de zaman zaman hacamat yaptırarak ümmetinin bunu yaptırmalarını tavsiye etmiştir.

Hacamat, yüce Allah’ın ismi ile yapılmalıdır. Perşembe günleri hacamat olunmasının altı ısrarlı çizilmiş, Pazartesi, Salı ve Çarşamba günlerinde hacamat yaptırılmaması gerektiğini söylenmiştir. Cuma, Cumartesi ve Pazar günleri hacamat yaptırmaktan kaçınılmasının belirtildiği ve sadece Allah’ın adıyla başlanarak Perşembe günleri hacamatın daha yararlı olacağı bildirilmiştir.

Bir önceki yazımız olan Muska Ve Vefk Benzeri Yazılar Takılması Ve Taşınması Günah Mı? başlıklı makalemizde Muska Nasıl Taşınır?, Muska Nasıl Yapılır? ve Muska Nedir? hakkında bilgiler verilmektedir.