Yeme Bozukluğu

Yeme bozukluğunun gelişiminde en önemli etken diyet yapma davranışlarıdır. Kişinin yeme davranışları ve yemek yemekle ilgili duygu ve düşünceleri kişiye oldukça rahatsızlık verebilir. Bazı kişilerin kilo takıntısı olabilir. Bu yüzden zayıf olsa da yani fit görünse de her zaman fazla kilolu olduğundan şikayet eder. Yeme bozuklukları bilinenin aksine sadece yeme ya da içme ile ilgili sorunlardan kaynaklanmaz. Bunun yanında kişinin içinde bulunduğu psikolojik durum da yeme bozukluğu probleminin oluşmasına sebep olabilir.

Yeme bozukluğu nedenleri nelerdir?

  • Kimlik arayışı
  • Depresyon
  • Kilo ile ilgili aşırı takıntılı olmak
  • Aile içi çatışmalar ve oluşan problemler
  • Kontrol kaybı
  • Kendini değersiz ve önemsiz hissetme gibi nedenleri olabilir.

Kaç çeşit yeme bozukluğu vardır?

Anoreksiya, Bulimiya, tıkınarak yeme bozukluğu, sınıflandırılamayan yeme bozukluğu olarak dört çeşit yeme bozukluğu görülmektedir. Anoreksiya tehlikeli boyutta zayıf olmalarına rağmen kendilerini kilolu bulan kişilerde görülür. Bulimiya ise çok hızlı yemek tüketen, sık yeme nöbetleri geçiren kişilerde görülür. Bulimiya rahatsızlığı olan kişiler yeme nöbetini geçirdikten sonra kendilerini kusturmaya çalışırlar. Kendilerini uzun süre aç bırakma eğilimi gösterirler. Tıkınırcasına yeme bozukluğu olan kişiler yemek yerken kontrollerini tamamen kaybederler. Ancak aşırı yemelerine rağmen yeme nöbeti sonrası spor yapmak, kendini kusturmak ya da başka yöntemleri denemek gibi eğilimler göstermezler.

Yeme bozukluğunun tedavisi var mıdır?

Yeme bozukluğu problemi olan kişilerde ilk önce yapılması gereken şey yeme bozukluğunun altında yatan nedeni bulmaktır. Anoreksiyada ilk adım kilonun sağlıklı düzeye getirilmesidir. Bulimiya hastalarında ise kişinin yeme alışkanlığı ve kusma nöbetlerinin engellenmesi gerekir. Yeme bozukluğunun altındaki sebebin ne olduğu bulunursa tedavi süreci çok daha kolay olacaktır.

Kendisinde yeme bozukluğu olan kişilerin yeme konusundaki problemleri dışında duygusal durumları da bu duruma etki eder. Kişi ilk önce rahatsızlığını benimsemeli ve bunun için psikoterapi ve bazı ilaçların yardımı almalıdır. Bunun dışında fiziksel şifa terapileri sayesinde yeme bozukluğu sorununa çare bulabilirsiniz. Metafizik uzmanı, medyum astrolog Zeynel Eroğlu, yaptığı şifa terapileri sayesinde yeme bozukluğu konusunda profesyonel desteğini alarak bu problemin üstesinden gelebilirsiniz.

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

eighteen + 11 =