Tırnak Yeme Sorunları

Tırnak yeme, tırnak etinin diş ile koparılması ya da kemirilmesidir. Çoğu zaman çocuklar kopardıkları tırnakları yere tükürürken bazıları ise tırnaklarını yiyebilirler. Tırnak yeme sorunları çocuklar arasında sıklıkla görülen ve ergenlik yaşında da yaygınlığını sürdüren davranış bozukluklarındandır. Ancak tırnak yeme sorunları sadece çocuklarda değil gençlik döneminde ya da yetişkinlik döneminde de görülebilen bir davranış bozukluğudur.

Çoğunlukla öğrenci olan kesimde sınav hazırlanırken geçirilen yoğun stres gençlerde tırnak yeme sorunlarını ön plana çıkarmaktadır. Bunun yanında evdeki baskıcı ortam, aile bireylerinin ya da arkadaş çevresinin alaycı tutumu, önemsenmeme hissi kişide tırnak yeme sorunlarını ortaya çıkarabilir. Tırnak yeme hastalık olmaktan çok bir davranış bozukluğudur ve kişi bazı yetersizliklerini gizlemek ya da aşırı negatif duygularını dışa vurmak için tırnak yeme alışkanlığını kazanmış olabilir.

Tırnak yeme nedenleri nelerdir?

  • Ailenin aşırı baskıcı olması
  • Anne ve babanın ilgisiz davranması
  • Kardeşler arası anlaşmazlık
  • Çocuğa toplum içinde kötü davranılması
  • Çeşitli fobiler, korkular
  • Aile içinde tırnak yiyen başka modellerin olması
  • Aşırı stresli durumlar
  • Çocuğun ya da yetişkinin kendini özgüven eksikliği gibi durumlar tırnak yeme sorunlarının nedenlerindendir.

Tırnak yeme alışkanlığı özellikle çocukluk döneminde ve ergenlik döneminde olmasına rağmen çoğu zaman yaşam koşulları ve bazı özel nedenler yetişkinlik zamanında da kişilerin tırnak yeme sorunları ile karşı karşıya kalmalarına sebep olmaktadır.

Tırnak yeme sorunları için neler yapılabilir?

Tırnak yeme sorunları bazı fiziksel sorunları da beraberinde getirir. Uzun süreli tırnak yeme sorunu bulunan kişide dişlerin kesici kenarları aşınma gösterebilir. Tırnak içinde bulunan bakteriler diş etlerine bulaşarak iltihaplanma yaratabilir. Tırnak yeme alışkanlığı yüzünden ellerde taşınan bakteriler, mikroorganizmalar bağırsak enfeksiyonlarına, parazit hastalıklarına sebep olabilir.

Tırnak yeme sorununun tedavisi için bazı yöntemler vardır. Kesin ve kalıcı tedavi için hipnoterapi yapılabilir. Bunun yanında koruyucu oje ya da acı oje sürülebilir. Psikolojik destek alınabilir.

Hipnoterapi tedavisi birkaç tedavinin cevap vermediği durumlarda kullanılabilir. Kalıcı ve kesin çözümdür ve en başarılı tedavi süreçlerindendir. Fiziksel şifa terapileri de tırnak yeme sorunları konusunda size yardımcı olacaktır. Metafizik uzmanı, medyum astrolog Zeynel Eroğlu’ndan tırnak yeme sorunlarıyla ilgili sorularınızı sorabilir, hipnoz ya da şifa terapileri için profesyonel danışmanlık hizmetlerinden yararlanabilirsiniz.

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

5 × four =