Migren ve Baş Ağrısı

Migren ve baş ağrısı, hemen herkesin yakalanabileceği bir rahatsızlıktır.  Neredeyse başı ağrımayan insan yoktur. Hatta çocuklarda bile baş ağrısı görülebilir. Migren, genellikle kadınlarda daha sıklıkla rastlanan ve beynin belli bir bölümünde ortaya çıkan ataklar halinde gelen bir ağrı türüdür. Bir saat ya da günlerce süren atakları bulunur. Migren sırasında çoğu zaman ağrının yanında kusma, mide bulantısı, ışıktan ve sesten rahatsız olma gibi durumlar da söz konusu olabilir. Normal baş ağrısı günlük hayatı çok fazla etkilemezken migren ağrısı tutan birisi günlük hayatından neredeyse kopma derecesine gelebilir. Erkeklerde de görülebilen migren ağrısı hormonal değişiklikler yüzünden kadınlarda daha sık görülmektedir. Çoğu hastada kırk yaş öncesi ortaya çıkar.

Migren belirtileri nelerdir?

  • Işığa ve sese karşı duyarlılık
  • Yorgun hissetme
  • Kas ağrısı
  • Sık idrara çıkmak
  • Susuzluk isteği gibi belirtileri vardır. Çoğu migren belirtisinde kusma, mide bulantısı gibi durumlar da görülebilir.

Migren, klasik migren ve basit migren olmak üzere iki çeşittir. Basit migrende tek olabildiği gibi çift taraflı baş ağrısı şeklinde kendini gösterir. Klasik migren ise auralı migren ağrıları şeklinde görülür. Ergenlik ve çocukluk devrelerinde görülür.

Migrenin başka çeşitleri de vardır. Baş ağrısız auralı migren, baziler migren, retinal migren, hemiplejik migren, oftalmoplejik migren gibi çeşitleri de bulunur.

Migren ağrısı neden oluşur?

Migrenin tek tetikleyici nedeni yoktur. İhtiyaçtan az yemek, uykusuzluk, yüksek ışık, kişinin geçirdiği duygusal hezeyanlar, hormonal değişiklikler, aşırı stres, baş ve boyun bölgesinde oluşan ağrılar migrenin tetikleyicisi olarak görülür. Bu sebeplerden bir kaçının görülmesi migren ataklarının geleceğinin habercisi olabilir.

Migren ağrısında ortama yirmi dakikalık zaman dilimi auralı dönemi oluşturur. Bu dönemde tek taraflı görme kayıpları olabilir, ışıktan etkilenilmeye başlanır. Uyuşma hissi oluşabilir. Baş ağrısı dönemi ise genellikle yirmi dört saat ile yetmiş iki saat arasında değişebilir. Bu dönemde kişi kendini çok kötü hisseder. Zonklayıcı baş ağrısı, beynin patlayacakmış gibi ağrıması bu dönemde oluşmaya başlar. Bu dönemde karanlık bir ortamda uyumayı denemek kişinin rahatlamasına imkan tanır. Herkeste aynı etkiyi göstermez. Kimisi ilaç içerek bu ağrıyı geçirmeye çalışır. Migrenin geçmesi ise kişinin rahatlamasına olanak tanır. Ancak iyileşme durumunda kişi kendini sanki savaştan çıkmış gibi yorgun hissedebilir.

Metafizik uzmanı, medyum astrolog Zeynel Eroğlu, fiziksel şifa terapiler sayesinde migren ve baş ağrısına çözüm üretmektedir. Alacağınız şifalanma terapileri ile migren ağrılarından ve baş ağrısından kimyasal ilaç kullanmadan da kurtulma imkanına sahip olursunuz.

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

sixteen − four =