Madde Kullanımı

Günümüzde en çok gençleri ve artık çocuk denecek yaştaki kişileri etkisi altına alan madde kullanımı gün geçtikçe çok daha fazla artmaktadır. Sigara, alkol, uyuşturucu derken çok farklı maddelerin kullanılmaya başlamasıyla birlikte gençlerimizin yanında artık çocuklarımızda çok büyük tehlike ve tehdit altındadır.

Madde kullanımı bağımlılık halini almış kişilerde artık kullanılan madde için o kişinin herhangi bir kontrolü bulunmaz. Kullandığı maddeye olan bağımlılığı yüzünden o madde tamamen günlük hayatının bir parçası halini alır. Kişi irade olarak zayıfsa madde bağımlılığına çok çabuk kapılabilir. Özellikle okul çevresi, kişilerin çevreleri bu yüzden oldukça önemlidir ve bu konuda annelere babalara oldukça büyük iş düşmektedir. Bilinenin aksine sadece iradesi zayıf kişiler madde bağımlılığına uğramaz. Madde kullanımı her zaman ben kontrollü içerim bana bir şey olmaz diyerek başlar ve zamanla kişiyi kendine esir etmeye başlar. Yani madde kullanımı sadece iradesi zayıf insanlarda değil hemen herkeste oluşabilir.

Madde kullanımı ve madde bağımlılığı arasında fark var mıdır?

  • Madde kullanımı, kişinin kendine ve çevresine zarar vermesi demektir.
  • Madde bağımlılığı ise süreç içinde gelişen bir durumdur. İlk önce madde kişi tarafından denenir ve düzenli kullanılmaya başlanır.
  • Madde kullanımına bağlı olarak kişi sosyal hayattan kendini çekmeye başlar. Okula ya da işe gitmez, başarısızlık oluşmaya başlar.
  • Madde bağımlılığında kişi madde kullanımını kontrol edeceği düşüncesiyle başlar. Akıllarda bağımlı olabileceği düşüncesi gelişmez.
  • Madde kullanımı ile kişinin günlük hayatındaki birçok şey değişmeye başlar. Ailesinden uzaklaşır, birçok şey ihmal edilmeye başlanır.
  • Aslında madde kullanımının sonu bağımlılığa çıkmaktadır. Ancak her madde kullanımı olan kişi bağımlı olarak adlandırılmamalıdır.

Hayatta her şey bağımlılık haline gelebilir. Fakat bağımlılık haline gelecek bazı maddeler vardır ki bağımlılık derecesi oldukça yüksektir. Bağımlılık gelişme riski bir bakıma kullanılan maddenin cinsine, saflığına, kişinin fiziksel, ruhsal yapısına göre değişkenlik göstermektedir.

Madde kullanımının tedavisi var mıdır?

Madde kullanımı bağımlılığı fiziksel ve ruhsal olmak üzere iki tiptir. Fiziksel madde kullanımı belli bir süre sonra kişinin de isteği ve azmi ile bırakılabilir. Ancak ruhsal madde kullanımı ise oldukça mücadele gerektiren bir süreçtir. Bunun için kurulmuş olan bazı kuruluşlardan bunun tedavisi yönünde destek alınabilir. Ayrıca eğer daha işin başında kendinizi düşünüyorsanız fiziksel şifa terapilerinden yararlanarak en kısa zamanda madde kullanımından kurtulma imkanına sahip olursunuz. Metafizik uzmanı, medyum astrolog Zeynel Eroğlu’ndan alacağınız fiziksel şifa terapileri sayesinde madde kullanımından kurtularak daha kaliteli ve sağlıklı bir yaşam sürebilirsiniz.

 

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

thirteen − 6 =