Kekemelik Sorunları

Küçük ya da yetişkin fark etmeksizin konuşmaya başlamada zorluk çekmek, konuşmanın akıcılığının kaybolduğu zamanlar, konuşmanın ritminde oluşan bazı bozukluklar kekemelik sorunlarını oluşturur. Kişi istem dışı konuşmanın akışını uzatabilmekte, kimi sesleri üretmekte zorluk çekmektedir. Çoğu zaman da bir sesi, heceyi ya da sözcüğü tekrarlaması kekemelik olarak tanımlanabilir.

Kekemelik, hemen her insanın hayatını etkiler. Toplum içinde özgüvenini yitirmesine, hayata bakış açışının değişmesine, insanlarla iletişimine etki eden çok önemli bir olaydır. Kekemelik genellikle çocukluk döneminde başlar. 3-4 yaşlarında başlayabilir ve 5-6 yaşına kadar devam edebilir. Yetişkinlerde başlama özellikleri nörojeniktir ve gelişimsel olarak ortaya çıkmaz. Kekemelik genellikle cezanın daha çok verildiği ya da rekabetin daha fazla olduğu ortamlarda daha fazla görülür.

Neden konuşma zorluğu çekilir?

Kekemeler, diğer insanlardan yapısal ya da fizyolojik olarak hiçbir değişiklik göstermezler. Ancak kekeme olan kişiler bazı nedenlerden dolayı konuşma zorluğu yaşarlar. Bu nedenlerin başında uzun kelime zorunluluğu, kalabalık karşısında konuşma yapmak, takdir görmeyeceğini ya da onaylanmayacağını düşünmek, kısıtlı sürede konuşma yapmak, telefonla konuşurken konuşma zorluğu yaşanabilir.

Kekemeliğin nedenleri nelerdir?

  • Kekemelik, bilinenin aksine bir travma, kaza ya da herhangi bir fiziksel sorun yüzünden ortaya çıkmaz.
  • Psikolojik faktörler kekemeliğin ortaya çıkmasında rol oynayabilir.
  • Ailede kekeme olan birisi kalıtımsal olarak geçebilir.

Yapılan birçok araştırma kekemeliğin konuşma sırasında olmadığını daha öncesinde meydana gelen farklı beyin aktivitelerinden dolayı olduğunu göstermektedir. Kekemelik, hem çocukluk döneminde hem de yetişkinlik döneminde tedavi edilebilir. Kekemelik bir hastalık olarak görülmemeli, kontrol altına alınabilecek bir problem olarak görülmelidir.

Kekemelik nasıl tedavi edilebilir?

Kekemelik çoğu zaman kendiliğinden geçmektedir. Özellikle çocukluk döneminde 5-6 yaş civarında kekemelik kendi kendine geçmektedir. Kendiliğinden geçmeyen kekemelik problemlerinde uygun tedaviler uygulanabilir. Kekemelik tedavisi uygulanırken amaç akıcı konuşmayı ön plana çıkarmaktır. Dil ve konuşma terapistleri tarafından kekemelik denetim altına alınarak kişinin kekemeliğinin düzelmesi sağlanabilir.

İster çocuk olsun ister yetişkin olsun kekeme birisi toplum içinde oldukça zor zamanlar yaşar. Fiziksel şifa terapileri içinde metafizik uzmanı, medyum astrolog Zeynel Eroğlu kekemelik sorunları ile ilgili sorularınızı cevaplayarak kekemelik probleminize karşı profesyonel desteğini sunmaktadır.

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

nineteen − sixteen =