Gıda İnteloransı

Günümüzde birçok kişi gıda intoleransı ile gıda alerjisini karıştırır. Gıda alerjisi kişinin bağışıklık sisteminin yediği herhangi bir besine karşı verdiği alerjik tepkidir. Gıda intoleransı ise mide ve bağırsaklarda gıda maddesinden dolayı vücudun fiziksel olarak zarar görmesine ve o gıdayı kabul etmemesi demektir. Gıda alerjisi az da yense çok da yense kişiye zarar verir ve o yiyeceğe karşı bir savunma mekanizması oluşur. Gıda intoleransında ise miktar önemlidir. Vücut bazı gıdaları parçalayıp sindiremez. Biriken bu parçalanmamış gıdalar kişiye rahatsızlık verir. Mesela bir kişi üç adet baklavayı tolere edebilirken kimi insan çok fazla miktarda baklavayı tolere edebilir. Eğer kişi üç baklavanın üstüne çıkarsa sıkıntılar ortaya çıkmaya başlar.

Gıda alerjisi ile gıda intoleransı arasında fark vardır. Gıda alerjisi yeme miktarına bağlı değildir. Az ya da çok yenmesi hiçbir şey değiştirmez. Kişi alerjisi olan gıdayı yemeden bu rahatsızlıktan kurtulabilir. Ancak gıda intoleransı kişinin gıdayı tüketme miktarına bağlıdır. Az tüketildiğinde belki zararı yoktur ancak çok fazla tüketildiğinde kişide birçok şikayete sebep olur.

Gıda intoleransı hangi şikayetlere sebep olur?

  • Mide yanması
  • Çoğu zaman kusma
  • Mide ağrısı
  • Huzursuzluk ve sinirlilik
  • Gaz sıkışması
  • İshal
  • Çoğu zaman geğirme hissi ve kramp

Gıda intoleransı tedavi edilebilir mi?

Gıda intoleransı, kalıtsal olsa da sonradan olmuş olsa da herhangi bir rahatsızlık ortaya çıkmadan o gıdayı değiştirmektir. Onun yerine başka bir gıda ile devam etmek en doğru önlem olacaktır. Bundan önce gıda intoleransı testi yaptırarak hangi gıdalarda intoleransınız olup olmadığını öğrenmelisiniz.

Dışarıda sıklıkla yemek yiyen biri iseniz muhakkak yiyeceğiniz yemeğin içindeki maddeleri bilmeli ve buna göre yemeğinizi tercih etmelisiniz. Gıda alışverişlerinizde hazır gıda alırken muhakkak etiketlerini okumalı ve içinde gıda katkı maddesinin olup olmadığını kontrol etmelisiniz. Ayrıca hazır gıdalarda güvenilir markaları tercih etmelisiniz.

Fiziksel şifa terapileriyle sağlığınızı tehdit eden unsurlardan kaçınabilirsiniz. Bunun için metafizik uzmanı, medyum astrolog Zeynel Eroğlu’na gıda intoleransı hakkında bilmek istediğiniz soruları sorabilir ve hayatınızı daha sağlıklı geçirmek için birçok ipucunu keşfedebilirsiniz.

 

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

4 × 1 =