Ayur Veda Çalışmaları

Hindistan’da 6000 yıl önce bulunan ve günümüze kadar gelen Ayur veda yaşam bilgisi anlamına gelen ve halen popülerliğini sürdüren kişinin dengesini korumak ve iyileştirme becerisini güçlendirmek için uygulanan doğal şifa terapilerinden biridir.

Günümüzde oldukça rağbet görmeye başlayan Ayur veda çalışmaları sayesinde kişinin doğal iyileşme becerisi güçlenmeye başlamaktadır. Bedenin iç zekası ön plana çıkarılmakta ve bedenin dengesi Ayur veda çalışmaları ile kurulmaktadır. Ayur veda sistemine göre bedenin dengesinin bozulması hastalanması sebep olmaktadır. Bedende dengesizliği sağlayacak negatif enerjinin, saf olmayan maddelerin birikmesi beden dengesi bozar. Böylece kişi kendini sağlıksız ve hasta hissetmeye başlar. Ayur veda çalışmaları ile bu denge sağlanmaktadır.

Dosha nedir?

Ayur veda felsefesine göre beden dosha adı verilen prensiple yönetilir. Doshalar üç temel prensibe ayrılır:

  • Bedenin hareketini yöneten Vata
  • Metabolizmayı yöneten Pitta
  • Yapıyı yöneten Kapha

Ayur veda’ya göre bu üç temel prensipten biri ya da birkaçının bedende oluşturduğu hakimiyet kişinin Ayur veda’ya göre beden tipini oluşturmaktadır. Bu beden tiplerinde görülebilecek fazlalıklar, aşırılıklar bedenin dengesinin bozulmasına ve bedende çeşitli toksinlerin birikmesine yol açar. Bu toksinler ise bedende bazı hastalıklara sebep olur. Bedenin dengesi bozulur.

Beden nasıl dengesini kaybeder?

Çevresel birçok faktör, doğanın kirlenmesi, yenilen gıdaların yapısının değişmesi, yapay gübre kullanımı, tarım ilaçları derken vücudumuz birçok zararlı toksinle dolup taşar. Gıda yönünden yanlış şekilde beslenme gıdanın tam anlamıyla sindirilememesi vücutta toksin vücutta birikmeye başlar. Vücuttan atılamayan bu toksinler yüzünden beden dengesini kaybeder. Sağlık bozulmaya ve bazı rahatsızlıkların oluşmasına sebep olur.

Ayur veda çalışmaları sayesinde vücutta bulunan bu zararlı toksinler atılarak sindirim ve metabolizmanın gücü artırılır. Yanlış beslenme sonucu vücutta biriken tüm toksinler vücuttan atılır. Ayur veda çalışmalarından yararlanan birçok kişi sağlıklarına kavuşmuş ve daha kaliteli, daha sağlıklı bir yaşam sürmeye başlamıştır. Vücut çok daha diri ve genç görünmeye başlar. Vücudun direnci artar. Aşırı stres, yorgunluk, unutkanlık gibi şikayetler Ayur veda çalışmaları sayesinde vücuttan uzaklaştırılır.

Metafizik uzmanı, medyuma astrolog Zeynel Eroğlu’nun Ayur veda çalışmalarından yararlanarak daha sağlıklı, daha dinç ve kaliteli bir yaşama, daha üst seviyede bir sağlığa kavuşabilirsiniz.

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

16 + 9 =