Altını Islatma Sorunları

Altını ıslatma sorunları, çocukluk döneminde hem çocukların hem de anne ve babaların korkulu rüyasıdır. Tıbbi olarak enurezis olarak geçen sağlık problemi halk arasında yatak ıslatma ya da altını ıslatma olarak geçer. Altını ıslatma sorunlarının birçok sebepleri olabilir. Bu sorunun kaynağına inmeden önce tıbbi bir sorundan mı altını ıslatma sorunu yaşanıyor ya da psikolojik bir sorundan mı kaynaklanıyor bunu bilmek gerekir.

Altını ıslatma sorunları nasıl ortaya çıkar?

Altını ıslatma sorunu hem ebeveynler için hem de çocuk için oldukça zorlu bir süreçtir. Ancak ilk önce yapılması gereken sorunun hangi çeşit olduğunu bilmektir. Fiziksel sorunlardan mı yoksa psikolojik sorunlardan mı ortaya çıktığını bilmek ve buna göre tedavi yöntemi uygulamak oldukça önemlidir.

  • Şeker hastalığı, böbrek ve mesane problemleri, çeşitli parazitler fiziksel sorunlar olarak ortaya çıkar.
  • Psikolojik sorunlar ise anne ve babanın baskıcılığı,
  • Ailede olan bazı sorunlar
  • Erken tuvalet eğitimi vermek
  • Eğer kardeş varsa kardeşi kıskanma ve ilgi çekme
  • Okulda başarısız olma durumu çocuklarda altını ıslatma sorunlarını ortaya çıkarabilir.

Altını ıslatma sorunlarında anne baba neler yapmalıdır?

Çoğu çocuk altını ıslatma sorununu bilinçli olarak yapmaz. Altını ıslatma oldukça yaygın olan bir durumdur. Ancak bu durum tedavi edilmesine gerek anlamına gelmemelidir. Eğer çocuk belli bir yaşa gelmişse ve hala altını ıslatma sorunları yaşıyorsa profesyonel destek alması ve anne babanın altını ıslatma sorunu olan çocuğuna karşı her zaman daha anlayışlı ve sabırlı olması gerekmektedir.

Altını ıslatma sorunlarının önüne geçilmesi için bazı yöntemler uygulanabilir. Çocuğun beslenme alışkanlıkları düzenlenmelidir. Sıvı alımı özellikle gece uyumadan önce en aza indirilmelidir. Çocuk yatmadan önce muhakkak tuvaletini yapması sağlanmalı ve idrar torbasını tamamen boşaltması sağlanmalıdır. Özellikle gece tuvalete gidişi kolaylaştırılmalı yatağı bile buna göre düzenlenmelidir. Çocuğa bez bağlanmamalıdır.

Çocuklarda altını ıslatma sorunlarını fiziksel şifa terapileriyle de önüne geçme imkanına sahip olabilirsiniz. Bunun için önce çocuğun motive edilmesi ve sabırlı olunması gerekir. Altını ıslatma sorunu her zaman fiziksel bir neden yüzünden oluşmaz. Psikolojik nedenlerden dolayı da oluşabilir. Bunun için metafizik uzmanı, medyum astrolog Zeynel Eroğlu ile şifa terapileri alarak çocuğunuzun altını ıslatma sorunlarını tedavi edebilirsiniz.

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

19 − five =