Blog

Bazı Ayet Ve Esmaları Çok Okumak Zararlı Mı?

İnsanoğlunun en büyük silahı Allah’ın sevgisini kazanmak için ayet ve esmaları okumaktır. En güzel isimler Allah’ındır. Allah’ın o en güzel isimlerini zikretmek insana huzur ve mutluluk verir. İnsanın içinde bulunduğu sıkıntıdan kurtulmasına fayda sağlar. Allah’ın insanlara emrettiği en önemli kurallardan biri ayet ve esmaları okumak, Allah’ın tüm sıfatlarını üzerinde taşıyan 99 ismi zikretmesidir. Allah’ın en güzel isimlerini zikretmek, Allah’ın isimlerini tesbih ederek Allah’ı anmak için belirli gün ve sayıları vardır. İçiniz sıkıldığında, dara düştüğünüzde, yaptığınız işlerde emin olmak istediğinizde Allah’ın isimlerini rahatlıkla zikredebilirsiniz. Hem sevap kazanmış olur hem de Allah katında Allah’ın takdir ettiği kullar arasında yerinizi alabilirsiniz.

Dua, ayet ve Esmalar ne zaman okunmalıdır?

Her dua ve ayet zikredilebilir. Ancak bazı dua ve ayetler vardır ki sayısı ve günleri belirlidir ve bu sayı ve günlerde uygulanmalıdır. Esmaların da okunma zamanları ve sayıları bulunur. Kuralına uygun şekilde okunacak olan Esmalar sayesinde hem sıkıntılarınızdan kurtulma yolunda adım atmış olur hem de Allah’a karşı görevlerinizi yerine getirmiş olursunuz. Allah’ın isimlerini her zaman anmak, zikretmek iyidir. Ancak tam anlamıyla ve kurallarına uygun şekilde zikredilmesi çok daha iyi ve doğru olur.

  • Dua, ayet ya da Esmalar okunurken okuyan kişi muhakkak okuduğu dua, ayet ve Esmaların işe yarayacağına inanarak okumalıdır.
  • Okuduğu dua, Esma ya da ayetlerin isteklerinin gerçekleşmesinde herhangi bir tereddüt yaşanırsa yapılan dualar ve okunan Esmalar boşa gider.
  • Kişi dua, ayet ya da Esma okurken hem duygusal hem de fiziksel yönden kendini arındırmış olmalı tamamen bu dua, ayet ve Esmaları düşünerek canı gönülden okumalıdır.
  • Dua, ayet ya da Esmalar okunurken bulunulan ortam mümkünse sessiz olmalı ve özellikle ortamın temiz olmasına dikkat edilmelidir. Aynı zamanda kişi bedenen de temiz olmalıdır.
  • Okunacak dua, ayet ya da Esmalarda niyet çok önemlidir.
  • Okumaya başlamadan önce bulunulan ortamda tütsü yakılır. Niyetle beraber tütsü yavaş yavaş yakılarak okumanın sonuna kadar tütsü yakılır.
  • Dualar genellikle gece yarısından sonra okunması en uygun zamandır. Dua mümkün olduğunca iki dizin üzerine oturularak başlamalı ve aynı şekilde bitirilmelidir.
  • Dua okurken güzel kokular sürülmeli ve gerekirse güzel kokular ortamda bulundurulmalıdır.
  • Dua ve Esma okunurken, okuyan kimsenin hali isteğe uygun olmalıdır. Durumuna uygun olmayan istekler dilenmemelidir.

Her şeyin Allah’ın elinde olduğunu, Allah’ın isimlerini zikrederek çok daha huzurlu bir yaşam süreceğinizi unutmamalısınız. Allah’a karşı okuyacağınız dua ve ayetler sayesinde Allah’ın hem emirlerini yerine getirmiş olur hem de Allah’a çok daha yakın olursunuz. Tek yapmanız gereken niyetinize uygun isteklerde bulunarak dua etmek ve Esmaları zikretmektir.

Bir önceki yazımız olan Karı Kocanın Arasını Bulmak İçin Yapılan Uygulamalar Günah Mı? başlıklı makalemizde karı koca arasındaki huzursuzluklar, karı koca arasındaki soğuklu gideren dualar ve karı koca arasını düzeltmek için yapılan uygulamalar hakkında bilgiler verilmektedir.