Bebek İsimleri

İnsanların birbirini daha kolay tanımaları ve iletişimi sağlamak için isim konur. İsimler, insanla bütünleşir ve bir nevi o insanın karakterini yansıtır. Bu yüzden doğduğumuzdan andan itibaren bebek isimleri koymak, güzel ve anlaşılır isimler almak doğduğumuz andan itibaren oldukça önemlidir. Genellikle insanlar, çocuklarının isimlerini özellikle din ile bütünleşmesi ve güzel olması için Kur’an-ı Kerim’de geçen isimlerden koyarlar. Kur’an-ı Kerim’de geçen her isim bebek isimleri olarak konmamalıdır. Kitabımız Kur’an-ı Kerim’de güzel isimler olduğu kadar kötüyü de göstermek için kötü isimler de vardır. Önemli olan çocuklarımıza güzel ve güzel olduğu kadar anlamı olan isimler koymak önemlidir.

İsim koymak neden önemlidir?

Her insan, ölene kadar kendisine konan isimle yaşar. Bu yüzden isim koymak aslında çok da kolay bir şey değildir. Anlamlı ve güzel olması, kişiyi yetişkinlik zamanında kişiler tarafından dalgaya alınmayacak şekilde konması önemlidir. Konulan isim kişinin karakterini yansıtır. Kişinin karakteri ile ismi bağdaşmalıdır. Mesela bebek ismi olarak Duygu konan bir kişi duygusal olmalı ve merhametli olmalıdır değil mi? Ancak o bebek büyüdüğünde bu unsurlardan nasibini almamış gaddar, duygusuz, merhametsiz biri olursa ismi ile bağdaşık olduğu düşünülemez. Filiz ismi zarifliği, narinliği gösterir. Ancak kilolu bir bayanda filiz ismi pek de uygun düşmese gerek.

Eskiden olduğu gibi günümüzde de birçok kişi dini bütün olsun diye çocuğuna Muhammed ismini koymakta ısrar ediyorlar. Ancak Muhammed ismi sevgili Peygamberimizin ismidir ve oldukça ağır bir isimdir. Herkes bu ismi kolay kolay taşıyamaz. Bebek isimleri konulurken doğduktan yedi gün sonra dua ile kulağına üç kere ismi okunur. Bebeğe ismini okuyacak kişinin abdestli olması ve kıbleye dönük olmalıdır. Önce sağ kulağa ezan sol kulağa da kamet okunduktan sonra üçer kere sağ ve sol kulağa konulacak isim okunmalıdır.

Günümüzde birçok anne ve baba bebek isimlerini verirken çağdaş, kolay telaffuz edilen, anlamı olan isimler koymalıdır. Genelde ismi kulağa okunan bebek büyüdükçe isminin özelliklerini de taşımaya başlayacaktır. İsim konduktan sonra dualar edilir. İsmi gibi yaşasın hayır duası ise önemlidir. Muhammed ismi konan bir çocuk bu duadan sonra yetişkinlik zamanında eğer bu isme layık olmayan biri gibi yaşarsa hiç de hoş olmaz ve yanlıştır. Bu yüzden bebek isimleri koymak öyle sanıldığı kadar kolay bir durum değildir.

İsim, insanın ömür boyu üzerinde taşıyacağı en önemli kimliktir. Kişiliği, karakteri yansıtan isimler, bir insanın ömrünce karşısına çıkacak, diğer insanlarla iletişimini kolaylaştıracak en önemli unsurdur. Bu yüzden anne ve babaların yapması gereken şey çocuklarına isim verirken anlamlı ve güzel isimler koymaktır. Özellikle çocuklar çok gaddardır. Çocuğunuzun arkadaşları arasında alay konusu olmaması için isim koyarken dikkatli olunması gerekir. Çünkü bu durum çocuğunuzu okul yaşantısından başlayarak yetişkinlik zamanına kadar etkileyecektir. Metafizik uzmanı, medyum astrolog Zeynel Eroğlu ile iletişime geçerek doğan çocuğunuzu en doğru ve anlamlı verme konusunda danışabilirsiniz.

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

11 + seventeen =