Progres Haritalar

Progres, ilerlemek, ileriye gitmek anlamına gelir. Astrolojide progres haritalar ise ilerletme haritaları yani progres haritalar sayesinde yapılır. Doğum sonrası yıllar için haritada oluşan evlerin ve gezegenlerin gökyüzünde bulunacakları yerler hesaplanır ve bunların doğum elemanlarıyla olan ilişkilerinin gösterilmesine ilerletme yani progres denir. Bunların gösterildiği haritalar da progres haritalar olarak adlandırılır.

İlerletilmiş harita anlamına gelen progres haritalar ön çalışma gibidir. Doğum haritası, kişilik, kader, hayatın içinde ulaşılabilecek noktaları gösterir. İlerletilmiş yani progres haritalar ise kişinin içsel anlamda gelişimini gösterir.

Progres harita nasıl oluşturulur?

Progres, gelecekte oluşması tasarlanan bir varsayımdır. Progres hesabı yapılırken başucu, yükselen ve evler harita yer değiştirirler. Progres harita oluşturulurken güneşin bulunduğu konum başlama noktası olarak alınır.

Bir örnek verilecek olursa kişinin doğumundan 20 yıl sonraki harita çıkarılmak isteniyorsa Ephemeris’den doğum günü başlangıç kabul edilir ve 20 gün sonraki gerçek güneş yerleşimi alınır. Bu iki güneş arasındaki ilerleme miktarı başucu noktasına eklenir ve enleme göre yükselenin hangisi olacağı bulunur. Böylece yeni harita oluşturulur ve 20 gün sonraki gezegen konumları haritada gösterilir.

Progres haritaların özellikleri nelerdir?

  • Progres haritalar her zaman kişinin doğum yerine göre çıkarılır.
  • İkincil ilerletilmiş harita için açı toleransı 1 derece alınmalıdır.
  • Progres haritada yeniay ve dolunayın meydana geldiği yıllar ve progres gezegenlerin natal gezegenlere olan açıları incelenir.

Progres haritalarda analiz nasıl yapılır?

Progres haritaların analiz edilmesi tek başına yapılmaz. Bunun için doğum haritasına gerek vardır. Doğum haritası ve progres harita birlikte analiz edilerek gezegenlerin oluşturdukları görünümler hesaplanarak progres gezegenler ile doğum gezegenleri arasındaki pozitif açılar düzelecek olaylar alınır. Burada ağır görünümlerin düzelmesini sağlayacak olan progresler önemlidir.

Progres haritalar bir öngörü tekniği olarak düşünülebilir. Siz de progres haritanızı çıkararak ilişkilerinizi nasıl yönlendirebileceğinizi keşfedebilirsiniz. Bunun için metafizik uzmanı, medyum astrolog Zeynel Eroğlu ile birlikte çalışabilir ve alacağınız eğitimler sayesinde progres haritanızı çıkararak yorumlayabilirsiniz.

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

two − 2 =