Mit – Point Haritalar

Midpoint yöntemi, isminden de anlaşılacağı gibi, haritadaki iki gezegen veya iki noktanın ortak enerjisinin bulunduğu alanı hesap etmekten ibarettir.

İki gezegenin orta noktası, iki gezegenin ifade ettikleri kalitelerin birleşimidir. Örneğin Ay ile Güneş’ in orta noktası mantık ile duygunun, akıl ile sezginin, aktif ile pasifin, erkek ile dişi olanın ortaklaşa kullanıldığı alanı gösterir. Örneğin 1 derece Aslan’ da bir gezegen, 1 derece Kova’ da başka bir gezegen olsun. Bu ikisinin orta noktası 1 derece Boğa’ dır. Bu noktanın tam karşısında olan 1 derece Akrep de çok hassas bir noktadır.

Bir orta nokta, varsayımsal bir gezegen gibi çalışır ama neticede iki gezegenin kombinasyonudur. Bu orta nokta transitler veya progressler ile aktive olabilir.

Eğer bir orta nokta, tam bir gezegenin olduğu noktaya düşerse, bu çok önemli bir durumdur ve burada bir gezegen olmasına rağmen, bu nokta her üç gezegenin ortak enerjisinin buluştuğu alandır.

En önemli orta noktalar Güneş, Ay, ASC ve MC arasındaki orta noktalardır. Bunlar kişinin hayatındaki en önemli dinamikleri anlatırlar. Orta noktaların da anlamı bu bütünlüktür. Kombinasyonların harita ile nasıl entegre olduğunu gösterirler.

Nasıl ki iki gezegen birbirleriyle açı içerisindeyken alışveriş içerisindeyseler, orta noktalarda da aynı kural geçerlidir. Bize Natal harita üzerinde bakarken göremediğimiz önemli detayları verirler. İki gezegen sanki birleşme içindeymiş gibi enerjilerini ortaya koyarlar.

Doğum haritasında farklı yerlerde bulunan iki gezegen veya iki eleman arasındaki mesafenin ortasında oluşan hayali bir noktayı temsil eder.

Astrolojinin çağdaş kuralına göre, Orta Nokta bir doğum haritasındaki en duyarlı yerlerden biridir. İki gezegen arasındaki Orta Nokta birleşik enejinin en güçlü olduğu yeri gösterdiği ileri sürülür. Orta Nokta ile yapılan transitler büyük önem taşır. Bunun yanında burada yerleşen veya etkin görünüm yapan başka bir gezegen de büyük öneme sahip olur. Kare gibi sert bakış açılarında üçüncü gezegen orta noktada yerleşmiş ise, karenin gösterdiği uyuşmazlıkları çözmekte anahtar rolü üstlenebilir.

 

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

3 × four =